System ratownictwa medycznego na Ukrainie - jak mu pomóc?

Autor: KPR, RZ/Rynek Zdrowia • • 23 września 2014 12:27

O tym, jak zorganizować nowoczesny system ratownictwa medycznego na Ukrainie i w jakim stopniu można wykorzystać do tego polskie wzorce, dyskutują w Iwano-Frankivsku specjaliści z obu państw podczas Pierwszej Polsko-Ukraińskiej Konferencji Naukowej „Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa w Polsce i na Ukrainie”.

System ratownictwa medycznego na Ukrainie - jak mu pomóc?

Konferencja jest efektem porozumienia zawartego jeszcze w ubiegłym roku pomiędzy stroną ukraińską a polskim Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.

W konferencji w Iwano-Frankivsku udział biorą specjaliści z zakresu ratownictwa medycznego z całej Polski, przedstawiając różne aspekty funkcjonowania ratownictwa w naszym kraju.

M.in. przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zaprezentowali system scentralizowanego dysponowania karetek, jaki działa w Małopolsce. W ramach konferencji przygotowano również dla mieszkańców pokaz pierwszej pomocy.

W ramach trwającej już prawie rok współpracy ukraińscy lekarze i felczerzy uczestniczyli wcześniej w szkoleniach przygotowanych przez polskie pogotowia ratunkowe. Wiele stacji z całej Polski przekazało na Ukrainę ambulanse, sprzęt medyczny oraz odzież.

W studyjnej wizycie na Ukrainie w roku ubiegłym brali również udział przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, a zimą tego roku wysłali na kijowski Majdan dwa ambulanse z pomocą medyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum