System ochrony zdrowia nie dla seniorów?

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2012 15:45

Ze względu na zmiany demograficzne, starzenie się polskiego społeczeństwa, system ochrony zdrowia musi być lepiej dostosowany do potrzeb osób starszych - przekonywali uczestnicy konferencji "Seniorzy w systemie ochrony zdrowia" zorganizowanej w Dniu Seniora (14 listopada) w Warszawie przez urząd Rzecznika Praw Pacjenta.

System ochrony zdrowia nie dla seniorów?

Jak podkreśliła rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska "demografowie ostrzegają, że społeczeństwo się starzeje i system ochrony zdrowia musi być bardziej przyjazny dla osób starszych". Poinformowała że do jej biura w 2011 r. wpłynęło około 36 tys. zgłoszeń pacjentów, a od stycznia do sierpnia 2012 r. - 27 tys., z czego ponad 30 proc. to zapytania i skargi pacjentów powyżej 60 roku życia.

Problemy zgłaszane przez osoby starsze dotyczyły głownie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) oraz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Związane były z prawami do świadczeń zdrowotnych, dokumentacji medycznej, informacji, również prawami do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń oraz do poszanowania intymności i godności pacjenta.

W przypadku świadczeń medycznych osoby starsze skarżyły się na utrudniony dostęp do lekarza rodzinnego (m.in. z brak możliwości zarejestrowania się na wizytę przez telefon).

- Najczęściej pacjenci skarżą się na trudności z uzyskaniem od lekarza POZ skierowania na wydawałoby się podstawowe w ich przypadku badania jak: poziomu glukozy i poziomu cholesterolu. Inne problemy to: długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty oraz badania diagnostyczne w rodzaju USG czy echo serca, utrudniony dostęp do specjalistów w ramach wizyty domowej, długi czas oczekiwania na rehabilitację - mówi Marzanna Bieńkowska, z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. 

Jsk dodaje dużm problemem jest też fakt, że osoby hospitalizowane na konkretnym oddziale nie mogą liczyć na przeniesienie na inny oddział tego samego szpitala, chociaż takie wynikałoby ze wskazań lekarza, np. z oddziału wewnętrznego na oddział rehabilitacji. 

Jakk zapewniła radca ministra zdrowia Monika Przygucka-Gawlik, resort zdaje sobie sprawę z potrzeby przygotowania kompleksowej polityki senioralnej i dostosowanie systemu ochrony zdrowia do potrzeb tej grupy. Podstawą jednak tych działań musi być rozbudowa bazy geriatrycznej w kraju.

- Udało się wprowadzić i wycenić nową procedurę w lecznictwie szpitalnym  tzw. całościową opiekę geriatryczną. Obecnie jest ona wdrażana w ramach leczenia szpitalnego, wkrótce ta procedura ma być stosowana także w ramach AOS - podkreśliła radca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum