×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sylwetka polskiego pacjenta w podeszłym wieku

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia13 marca 2016 19:43

Problem nadużywania leków przez seniorów, to wynik tego, że starszy pacjent z każdym schorzeniem idzie do innego specjalisty i od każdego dostaje inne leki - zauważa gazetaprawna.pl. i kreśli sylwetkę statystycznego pacjenta w podeszłym wieku.

Sylwetka polskiego pacjenta w podeszłym wieku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Statystyczny senior cierpi na więcej niż jedną chorobę przewlekłą, na ogół zażywa od 5 do 10 różnych leków dziennie, przebywa w szpitalu średnio 6,1 dni w ciągu roku, spędza długie miesiące w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty i najczęściej znajduje się pod opieką swojej rodziny.

Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, chore nerki, czy osteoporoza - na każdą z nich zażywa określone dawki leków, przypisane przez różnych lekarzy. Pomijając spore koszty, które w związku z leczeniem ponosi chory i jego rodzina, tak duża ilość przyjmowanych środków jest po prostu niebezpieczna.

Tymczasem system organizacyjny ochrony zdrowia nie wymaga współpracy między specjalistami, ani integracji działań na rzecz priorytetów zdrowotnych chorego. System ochrony zdrowia jest nieprzyjazny dla pacjenta geriatrycznego, o ile nie ma dostępu do geriatry.

Problem nadużywania leków, to wynik tego, że starszy pacjent z każdym schorzeniem idzie do innego specjalisty i od każdego dostaje inne leki. Lekarze nie mają ze sobą kontaktu, a seniorzy - podczas wizyty - często nie potrafią powiedzieć, jakie leki już zażywają.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum