Świnoujście: szkoły otrzymały zestawy do nauki ratowania życia

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2014 09:34

Do 10 świnoujskich szkół trafiły zestawy do nauki ratowania życia. W ponad 120 klasach odbędą się lekcje poświęcone pierwszej pomocy.

W środę (23 kwietnia) w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Świnoujściu odbyło się uroczyste przekazanie zestawów sprzętu do udzielania i nauczania pierwszej pomocy. To element Projektu Bezpieczne Miasto, który wspólnie realizują Fundacja Zawsze Bezpieczni i spółka Polskie LNG.
W ramach programu zakupiony zostanie sprzęt do ratowania życia, setki ratowników medycznych i strażaków trafi na specjalistyczne szkolenia, a tysiące uczniów wyszkoli się w udzielaniu pierwszej pomocy.

Program "Bezpieczne Miasto" składa się z trzech modułów: "Bezpieczna szkoła", "Kompetentne służby" i "Bezpieczna plaża".

- W ramach realizacji pierwszego filaru, czyli Bezpiecznej Szkoły, przeprowadzone zostaną nowoczesne szkolenia prowadzone zgodnie z najnowszymi trendami dydaktycznymi przez ratowników medycznych, wykwalifikowanych instruktorów Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (American Heart Association). Jedna klasa, 30 uczniów, 30 manekinów i najbardziej intensywna metoda nauczania pierwszej pomocy, od niedawna propagowana na świecie, po raz pierwszy w Polsce, i to właśnie w Świnoujściu - dodaje Krzysztof Patelak, prezes Fundacji Zawsze Bezpieczni.

W ramach programu, szkoleniami zostanie objętych 10 szkół podstawowych i gimnazjów, 120 klas, 3000 dzieci i młodzieży, każde ze szkoleń na profesjonalnych manekinach symulujących dorosłego, dziecko i niemowlę.

Wraz z rozpoczęciem szkoleń placówki szkolne otrzymają dedykowane apteczki (kompletne zestawy pierwszej pomocy), które będą stałym wyposażeniem szkół uczestniczących w programie oraz identyczne zestawy treningowe - tak, aby dzieci, młodzież i nauczyciele mogli się oswoić z ich wyposażeniem oraz poprawnym użyciem w razie wypadku.

Zestawy treningowe pozwalają na regularne ćwiczenia bez zużywania zawartości apteczek terapeutycznych. W ramach programu, szkolenia praktyczne zostaną także uzupełnione o kolejne zajęcia lekcyjne (szkoły podstawowe i gimnazja) mające na celu przekazanie niezbędnej wiedzy teoretycznej i ciągłego doskonalenia nawyków i umiejętności praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Odpowiednio wyedukowana z zakresu bezpieczeństwa młodzież, weźmie ponadto udział w wewnątrzszkolnych eliminacjach do Mistrzostw Pierwszej Pomocy, których finał, odbędzie się już jako turniej reprezentacji poszczególnych szkół wyłonionych w drodze eliminacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum