Świętokrzyskie: wznowił pracę jedyny oddział geriatryczny w regionie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2013 12:36

Jedyny w Świętokrzyskiem oddział geriatryczny w szpitalu w Busku-Zdroju wznowił pracę w czwartek (1 sierpnia). Działalność oddziału została zawieszona w marcu z powodu braku specjalistów.

Świętokrzyskie: wznowił pracę jedyny oddział geriatryczny w regionie

Jak powiedziała w czwartek Beata Szczepanek, rzeczniczka Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju przesłała do Funduszu pismo z informacją o wznowieniu działalności oddziału oraz wykaz kadry, która będzie tam pracowała.

Oddział geriatryczny powstał w styczniu br., a już w marcu zawiesił działalność, ponieważ nie udało się znaleźć wystarczającej liczby specjalistów.

Grzegorz Lasak, kierownik oddziału organizacyjno-prawnego z ZOZ w Busku-Zdroju podkreślił, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na działalność takiej jednostki. Dodał, że pacjenci mają do dyspozycji 35 łóżek, a prace oddziału nadzoruje lekarz geriatra.

Jak ocenił, problem braku specjalistów, który dotknął buski szpital, dotyczy placówek w całym kraju, a specjaliści są "wykradani" poprzez oferowanie im większych pieniędzy przez inne szpitale. Taka sytuacja - jego zdaniem - jest niezależna od dyrekcji, a do jej rozwiązania potrzebne są zmiany systemowe.

Dodał, że szpital otrzymał zapewnienie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sprawie doposażenia oddziału. Wśród najnowocześniejszego sprzętu znajdą się m.in. łóżka, kardiomonitory, pompy infuzyjne, chodziki dla osób starszych, materace przeciwodleżynowe. Niewielka część sprzętu już trafiła na miejsce.

Na funkcjonowanie oddziału geriatrycznego w Busku-Zdroju NFZ zaplanował 2 mln zł. Jak powiedziała Szczepanek, szpital otrzymał do tej pory 400 tys. zł za wykonane świadczenia.

Ponad 15 proc. mieszkańców województwa świętokrzyskiego ma powyżej 65 lat. Region liczy około 1,2 mln mieszkańców. W Polsce działa jedynie 35 oddziałów geriatrycznych z około 750 łóżkami, pracuje w nich blisko 270 geriatrów. Seniorzy stanowią 13 proc. społeczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum