Świętokrzyskie: w Kielcach można oddać krew pępowinową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 14:35

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach kobiety rodzące dzieci mogą oddać na cele społeczne krew pępowinową, która później może być wykorzystywana przy leczeniu schorzeń onkologicznych.

Świętokrzyskie: w Kielcach można oddać krew pępowinową
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśnił w poniedziałek PAP dyr. Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach Rafał Szpak, przyszła mama musi wyrazić zgodę na pobranie krwi i jednocześnie zrzec się praw do niej. Później krew trafia do banku; w przypadku zgodności tkankowej może z niej skorzystać każdy pacjent - nie tylko w Polsce. 

Jak podkreślił Szpak, komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej mają lepsze zdolności namnażania niż te pobrane ze szpiku; są one wykorzystywane przy leczeniu kilkudziesięciu schorzeń onkologicznych. 

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach jest jednym ze szpitali w Polsce wytypowanych przez Ministerstwo Zdrowia do pobierania krwi pępowinowej na cele społeczne.

Do niedawna funkcjonowały jedynie tzw. pobory prywatne - przyszli rodzice zawierali umowy z firmą, która pobierała krew pępowinową i przechowywała.

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach odbywa się od kilkunastu do kilkudziesięciu pobrań miesięcznie. Krew pępowinową można oddać także m.in. w Szpitalu św. Zofii w Warszawie. W zeszłym roku w całym kraju na cele społeczne krew pępowinowa została pobrana od około 2 tys. kobiet. 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze