Świętokrzyskie: w 2018 r. było zaledwie sześć donacji narządów - dlaczego?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2019 09:10

Województwo świętokrzyskie jest na ostatnim miejscu w Polsce pod względem pobrań narządów do transplantacji. W ubiegłym roku pobrano tu narządy do przeszczepów od zaledwie sześciu dawców. Z jednej strony rodziny wyrażają sprzeciw, a z drugiej - lekarze są zbyt mało aktywni.

Świętokrzyskie: w 2018 r. było zaledwie sześć donacji narządów - dlaczego?
W Świętokrzyskim narządy pobiera się nielicznych szpitalach. Fot. Archiwum

Jak poinformował prof. Stanisław Głuszek z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, w 2018 roku świętokrzyskie zajęło ostatnie miejsce pod względem pobrań narządów w Polsce, choć jeszcze rok wcześniej mieściło się w średniej krajowej. Uzyskanie zgody rodziny na pobranie to trudny, złożony psychologicznie proces podkreśla profesor, przekonując, że trzeba aktywnie działać, by zwiększyć ilość donacji - podaje Gazeta Wyborcza.

Prof. Maciej Kosieradzki, świętokrzyski konsultant w dziedzinie transplantologii, mówiąc o przyczynach tak kiepskiej donacji narządów zwraca uwagę, że pobiera się je tylko w nielicznych szpitalach. Prócz wojewódzkiego na Czarnowie to tylko lecznice w Końskich i Starachowicach.

Natomiast anestezjolodzy mają dużo dyżurów w różnych szpitalach. By potwierdzić śmierć mózgu, potrzeba kilka godzin. Wielu lekarzy nie rozpoczyna nawet procedury - mówi konsultant.

Jak zmienić tę sytuację? Prof. Kosieradzki zwraca uwagę, że musi się zmienić podejście samych lekarzy. Potrzeba jest także w szerszym zakresie uświadamianie samych rodzin. Konsultant zapowiada, że będzie szukał sojuszników wśród osób duchownych.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum