Świętokrzyskie: rekord zakażeń w regionie i nowe ognisko w DPS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2020 16:04

W piątek w woj. świętokrzyskim potwierdzono ponad 1000 zakażeń koronawirusem. To kolejny rekord. Zmarło też kolejnych 16 mieszkańców regionu. Nowe ognisko wirusa wykryto w DPS-ie w powiecie koneckim, a w domowej izolacji jest prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Świętokrzyskie: rekord zakażeń w regionie i nowe ognisko w DPS
W DPS potwierdzono dotychczas ponad 60 zakażeń Fot. Shutterstock

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wynika, że ostatniej doby w regionie infekcje SARS-CoV-2 wykryto u 1013 osób. To rekordowa liczba od początku pandemii. Ponad połowa (550) dotyczy mieszkańców Kielc (313) i powiatu kieleckiego (273).

"W czwartek późnym wieczorem dotarła do mnie informacja, że miałem kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Z tego powodu rozpoczynam samoizolację. Czuję się dobrze, ale dla bezpieczeństwa moich współpracowników kilka najbliższych dni spędzę poza urzędem. Pozostaję w stałym kontakcie ze swoim zespołem, pracujemy w trybie zdalnym" - poinformował w piątek Bogdan Wenta prezydent Kielc.

Zakażenie patogenem stwierdzono także u 103 mieszkańców powiatu koneckiego. Jest to związane m.in. z ogniskiem, które zostało wykryte w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Pilczyckiej. Marcin Wiaderny ze starostwa powiatowego w Końskich przekazał w piątek, że badania w Domu Pomocy Społecznej "Etola" zlecił sanepid.

- Przebadano całą kadrę medyczną oraz wszystkich pensjonariuszy - łącznie około 160 osób. Pierwsze testy zostały przeprowadzone w poniedziałek. Niestety okazało się, że mamy poważne ognisko, na tą chwilę wiemy o 66 przypadkach - powiedział.

Marcin Wiaderny dodał, że w DPS-ie trwają czynności, które mają na celu odizolowanie zdrowych od chorych. Jak dotąd zakażeni z DPS-u przechodzą infekcje praktycznie bezobjawowo.

Z powodu zachorowania na COVID-19 w woj. świętokrzyskim zmarło ostatniej doby 16 osób. Najmłodsza ofiara to mężczyzna w wieku 44 lat z powiatu kieleckiego, a najstarsza to 90-letni mieszkaniec powiatu koneckiego.

Obecnie w świętokrzyskich szpitalach z powodu zakażenia lub podejrzenia zarażenia SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest 891 pacjentów, 18 745 osób objętych jest kwarantanną, a 245 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

Dotychczas w woj. świętokrzyskim stwierdzono 15 088 zachorowań na koronawirusa, w tym 286 zgonów i 3957 ozdrowień.

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ joz/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum