PAP/Rynek Zdrowia | 22-01-2020 16:00

Świętokrzyskie: powstaną kolejne dzienne domy opieki medycznej

Zarząd województwa świętokrzyskiego zadecydował o uruchomieniu kolejnych 7,5 mln zł na zakładanie dziennych domów opieki medycznej, przeznaczonych dla osób niesamodzielnych, przeważnie po 65. roku życia.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Chcemy, aby taka placówka była w każdym powiecie regionu - powiedziała PAP wicemarszałek województwa Renata Janik.

Dzienne domy opieki medycznej przeznaczone są dla osób niesamodzielnych, szczególnie po 65. roku życia. Opieką w tych placówkach mogą być objęte osoby, które nie potrzebują całodobowej opieki szpitalnej, a muszą poddawać się okresowym zabiegom, korzystać z rehabilitacji czy z diagnostyki.

- To przejściowa forma opieki nad pacjentem w okresie między wypisaniem go ze szpitala a stałym pobytem w domu. Taka osoba będzie mogła przyjeżdżać do takiej placówki na kilka godzin, aby poddawać się zabiegom, które pozwolą jej szybciej powrócić do zdrowia - podkreśliła Janik. Dodała, że grupą docelową do korzystania z tych placówek są również osoby, u których w najbliższym czasie występuje ryzyko hospitalizacji.

- Osoba jest chora, oczekuje na operację, a jej stan się pogarsza. Zanim trafi to szpitala, będzie mogła skorzystać z zabiegów czy rehabilitacji, a jednocześnie jej stan zdrowia będzie monitorowany. Pacjenci będą mogli przebywać w tych domach opieki przez kilka godzin albo nawet przez cały dzień. W tym czasie mogą skorzystać z pomocy rehabilitanta, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty czy dietetyka - zaznaczyła wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Dotąd na tworzenie dziennych domów opieki medycznej zarząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył 8 mln zł. Powstały one w powiatach włoszczowskim, buskim, staszowskim, opatowskim i w Kielcach.

Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa od 24 lutego do 13 marca. 

Janusz Majewski