Świętokrzyskie: ostrzegą uczniów przed WZW

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2011 13:08

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi pilotażowy program profilaktyki zakażeń HCV. Jego celem jest wzrost wiedzy uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat zagrożeń wynikających z zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) oraz sposobów zapobiegania.

Powodujący wirusowe zapalenie wątroby typu C wirus HCV wciąż jest groźny, mimo że używanie jednorazowych rękawiczek i dezynfekowanie różnego rodzaju sprzętów w placówkach ochrony zdrowia, gabinetach tatuażu i salonach kosmetycznych jest coraz powszechniejsze.

Według szacunkowych danych w Polsce zakażonych HCV może być ponad 700 tysięcy osób, spośród których jedynie 5 proc. zostało dotychczas zdiagnozowanych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Polska Grupa Ekspertów HCV opracowały program adresowany do uczniów pierwszych i drugich klas z 400 wybranych szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Eksperci opowiedzą młodzieży o możliwościach zarażenia się WZW i unikaniu zakażeń.

- Wprawdzie teraz jest zdecydowanie mniej nowych zarażeń, niż jeszcze 20 lat temu, ale trzeba zachęcić do badań - zauważa w Gazecie Wyborczej Elżbieta Socha-Stolarska, wojewódzki inspektor sanitarny w Kielcach. Dodaje, że dopiero prawidłowa diagnoza daje szanse na podjęcie skutecznego leczenia.

W woj. świętokrzyskim do udziału w programie wytypowano kilkanaście szkół ponadgimnazjalnych.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum