Świętokrzyskie: ok. 2,5 mln zł unijnego dofinansowania na leczenie gruźlicy

Autor: Piotr Grabski - PAP/ Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2018 14:36

Ponad 2,5 mln zł wsparcia z UE na program wczesnej diagnostyki i zmniejszenia zapadalności na gruźlicę otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze. Przez cztery lata ma być przebadanych około 12 tys. pacjentów.

Prątki gruźlicy Fot. Archiwum

W środę w Czerwonej Górze umowę na dofinansowanie programu podpisali marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i dyrektor lecznicy Youssef Sleiman.

Głównym celem jest wczesna diagnostyka gruźlicy wśród mieszkańców regionu z grupy szczególnego ryzyka i zmniejszenie zapadalności na gruźlicę wśród dorosłych mieszkańców regionu świętokrzyskiego poprzez edukację zdrowotną i profilaktykę gruźlicy w Szpitalu Św. Rafała w Czerwonej Górze.

W rozmowie z PAP Sleiman wyjaśnił, że choroba dotyka każdego, natomiast największa grupa chorych to pacjenci w przedziale 45-60 lat. 

- Obecnie obserwujemy nawet zachorowalność wśród dzieci. W ub.r. mieliśmy ponad 100 dzieci w województwie z rozpoznaną gruźlicą - mówił dyrektor.

Koszt zadania to ponad 2,7 mln zł, z czego około 272 tys. zł będzie stanowił wkład własny. W ramach programu szpital przeprowadzi działania promocyjno-informacyjne (m.in. spoty informacyjne w stacjach radiowych i telewizyjnych), podnoszące wiedzę mieszkańców regionu nt. znaczenia wczesnej wykrywalności choroby dla jej wyleczenia i powrotu do aktywnego życia. Zorganizowane będą też działania informacyjno-szkoleniowe - 10 szkoleń dla pracowników medycznych, prowadzonych przez edukatorów - lekarzy specjalistów chorób płuc, na temat wczesnej diagnostyki gruźlicy.

Następnie przeszkoleni pracownicy podczas spotkań z podopiecznymi w każdej gminie przeprowadzą wstępne badania ankietowe. W zależności od ich wyniku zostaną wskazane osoby do kolejnego etapu, jakim będzie badanie u specjalisty pulmonologa, składające się ze specjalistycznego testu IGRA (z krwi) i prześwietlenia RTG w ośrodku zdrowia. Następnie każdemu pacjentowi zostanie założona Karta Uczestnika Programu Profilaktyki Gruźlicy, w której zapisane będą wyniki badań.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. w Świętokrzyskiem zarejestrowano 227 przypadków gruźlicy płucnej, co daje regionowi czwarte miejsce w kraju. Statystyki wskazują, że najczęściej chorobę wykrywa się u osób, które z powodu złego samopoczucia zgłaszają się do placówki medycznej - jest to tzw. wykrywanie bierne.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze koło Kielc powstał w 1970 r. jako szpital gruźlicy i chorób płuc. Leczy pacjentów na 10 oddziałach - ma 300 łóżek, zatrudnia ponad 500 osób. Placówkę prowadzi samorząd województwa świętokrzyskiego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum