Świętokrzyskie: norowirus przyczyną hospitalizacji dzieci z "zielonej szkoły"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2015 15:09

Norowirus, przenoszony z chorego dziecka na inne, był przyczyną zakażenia przewodu pokarmowego u uczestników "zielonej szkoły" w Mąchocicach Kapitulnych (Świętokrzyskie) - poinformowano w piątek (22 maja) PAP w kieleckim sanepidzie. 18 osób trafiło na leczenie do szpitali.

Świętokrzyskie: norowirus przyczyną hospitalizacji dzieci z "zielonej szkoły"

Na "zielonej szkole" w Mąchocicach przebywało od poniedziałku (18 maja) ponad 100 uczniów wraz z opiekunami z jednej z prywatnych szkół podstawowych z Warszawy. W środę wieczorem służby sanitarne otrzymały informację, że ok. 20 uczestników wyjazdu ma objawy zakażenia przewodu pokarmowego: m.in. biegunkę i wymioty. Osiem osób trafiło wówczas do szpitali.

Jak powiedziała w piątek PAP Grażyna Majewska, powiatowy inspektor sanitarny w Kielcach, wyniki badań kilku próbek materiału pobranego od zakażonych wskazują, że chorobę przewodu pokarmowego spowodował norowirus.

Jak wyjaśniła, norowirusy przenoszą się przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Mogą się też rozprzestrzeniać przez żywność, której wcześnie dotykała osoba zarażona lub chora.

Z ustaleń służb sanitarnych wynika, że choroba zaczęła się od jednego dziecka, które pierwszego wieczoru po przejeździe na zieloną szkołę miało m.in. wymioty. "Następnego dnia podobne objawy miały inne dzieci, nocujące w tej samem sali, w kolejnych dniach - inne osoby mające bezpośredni kontakt z zarażonymi" - mówiła Majewska.

W sumie objawy choroby wystąpiły u 64 osób, w tym 54 uczniów. Zachorowali też ich opiekunowie i pracownicy ośrodka, w którym zorganizowano "zielona szkołę". W środę i w czwartek do szpitali w Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Jędrzejowie i Kielcach trafiło w sumie 18 osób, w tym 17 dzieci.

W czwartek pozostali uczestnicy wyjazdu wrócili do Warszawy - pobyt w Górach Świętokrzyskich skrócono o jeden dzień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum