Świętokrzyskie: młodzi piłkarze nie są zakażeni bakterią E.coli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2011 17:02

Służby sanitarne wykluczyły zakażenie szczepem bakterii E.coli grupy nastolatków, u których na początku czerwca, po powrocie z Niemczech, wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego.

Świętokrzyskie: młodzi piłkarze nie są zakażeni bakterią E.coli

Jak poinformowała Anna Stańczak, zastępca świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, chłopcy zarazili się norowirusami, które wywołują objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego.

Stańczak podkreśliła, że wirusy te były w 2010 r. najczęstszą przyczyną zatruć w województwie świętokrzyskim. Dodała, że są przenoszone przez kontakt z chorymi lub z zakażoną powierzchnią i łatwo się rozprzestrzeniają. Aby uniknąć zakażenia, należy zachowywać podstawowe zasady higieny - przede wszystkim często myć ręce.

Objawy zatrucia pokarmowego: biegunka, wymioty, bóle brzucha, pojawiły się u kilkunastu chłopców, uczniów podstawówek i gimnazjów z powiatów kieleckiego i starachowickiego. Chłopcy na początku czerwca wrócili z turnieju piłkarskiego w Niemczech. Wraz z opiekunami na zagranicznym wyjeździe przebywało 36 osób.

Jeden z chłopców zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu, a ten poinformował epidemiologów. Na podstawie wywiadów służbom udało się dotrzeć do wszystkich uczestników wyjazdu. Osoby, u których pojawiły się objawy zatrucia pokarmowego, objęto nadzorem epidemiologicznym. Stan chłopców od początku nie budził obaw, objawy zatrucia szybko ustąpiły. Jeden z nastolatków był krótko hospitalizowany.

Dotychczas potwierdzono w Polsce trzy przypadki zakażenia bakterią E.coli taką, jak ta wykryta w Niemczech. Stwierdzono ją u 29-letniej Polki,  która przyjechała do kraju z objawami choroby. Kobieta przebywa w szpitalu w Szczecinie.

Bakterię stwierdzono także u siedmioletniego chłopca z Giżycka, hospitalizowanego w jednym z warszawskich szpitali. Najprawdopodobniej powodem choroby dziecka było wtórne zakażenie od ojca, który wrócił z Niemiec. Służby sanitarne potwierdziły też zakażenie E.coli u 68-letniej kobiety, która zajmowała się młodszym bratem chłopca. Pacjentka przebywa w szpitalu w Warszawie.

W ubiegłą sobotę niemieckie władze sanitarne potwierdziły, że źródłem zakażenia groźnym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC były kiełki pochodzące z uprawy ekologicznej w Dolnej Saksonii. W wyniku epidemii zakażeń EHEC zmarło dotąd w Europie 39 osób: 38 w Niemczech, jedna w Szwecji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum