Świętokrzyskie: leczenie bez lekarza musi być weryfikowane

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2011 11:14

Poszukiwanie informacji o leczeniu w internecie i nadużywanie leków bez recepty to znak dzisiejszych czasów. Lekarze mogą tylko apelować o opamiętanie się - uważa specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego.

Świętokrzyskie: leczenie bez lekarza musi być weryfikowane

Gazeta Wyborcza publikuje rozmowę z dr. Wojciechem Przybylskim, dyrektorem Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich, specjalistą chorób dziecięcych oraz w dziedzinie zdrowia publicznego.

Lekarz podkreśla, że wyniki badań, którym towarzyszą wskazania dotyczące norm oraz zmian w trybie życia i odżywiania to dobry kierunek, ale nie alternatywa dla wizyty u lekarza. Podkreśla, że wynik laboratoryjny musi być skonfrontowany z całym stanem zdrowia pacjenta oraz często uzupełniony innymi badaniami.

W jego opinii, w diagnostyce najważniejszy jest kontakt lekarza z pacjentem i rozmowa, a systemy komputerowe sprawdzają się głównie w stanach ekstremalnych, gdy nie ma dostępu do lekarza, a i tak ich działanie powinno być przez niego zweryfikowane.

Zwraca też uwagę na niefrasobliwe zażywanie różnych leków bez konsultacji z lekarzem oraz bezkrytyczne korzystanie z informacji na temat leczenia dostępnych w internecie.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum