echodnia.eu/Rynek Zdrowia | 22-05-2019 10:40

Świętokrzyskie: centrum krwiodawstwa i szpitale apelują o krew

„Dramatycznie brakuje krwi wszystkich grup dla chorych. Szpitale apelują o pomoc. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa usilnie prosi mieszkańców o pilne zgłaszanie się do placówek służby krwi na terenie naszego województwa” - apeluje na facebookowym profilu RCKiK w Kielcach.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreśla RCKiK, stan magazynowy w każdej grupie jest bardzo niski. Centrum w ramach zachęty przygotowało kilkadziesiąt butelek filtrujących wodę - otrzymają je ci, którzy jako pierwsi w czwartek (23 maja) zgłoszą się do oddania krwi.

Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, apeluje, że lecznicy potrzebne są wszystkie grupy krwi z naciskiem na te minusowe.

Jak przypomina serwis echodnia.eu, honorowym krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba, w wieku 18-65 lat, ważąca powyżej 50 kilogramów, która w przeszłości nie przebyła żółtaczki ani nie choruje przewlekle np. na cukrzycę czy łuszczycę. Mężczyzna może oddać w ciągu roku krew pełną 6 razy, a kobieta 4 razy - nie częściej niż co 8 tygodni.

Więcej: echodnia.eu