PAP/Rynek Zdrowia | 03-09-2013 13:30

Świętokrzyskie: LPR ma nową bazę - w Masłowie koło Kielc

W Masłowie w województwie świętokrzyskim we wtorek, 3 września otwarta została nowa baza dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Koszt inwestycji to 5,8 mln zł. W bazie w Masłowie stacjonuje śmigłowiec EC 135.

Nowy budynek bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego liczy 700 m kw. Największą jego część stanowi hangar dla śmigłowca.

Swoje miejsce znalazły także pomieszczenia zaplecza socjalno-operacyjnego oraz stacja paliwa lotniczego wraz ze stanowiskami tankowania.

Śmigłowiec jest wysuwany z nowego hangaru na elektrycznej platformie. Ponadto wokół budynku powstały drogi dojazdowe i chodniki. 

Jak podkreślił podczas otwarcia nowej bazy dyr. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski, nowy budynek to przeskok cywilizacyjny w stosunku do tego, co było wcześniej, ponieważ dawny budynek bazy jest mocno wyeksploatowany. Jego zdaniem nowy budynek to podniesienie jakości nie tylko dla pracowników LPR, ale i zapewnienie bezpieczeństwa dla osób, które potrzebują pomocy.  

Inwestycja jest dofinansowana w 85 proc. w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". 

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w latach 2010-2013 realizuje projekt współfinansowany ze środków unijnych "Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego". Całkowita wartość projektu to ponad 68 mln zł przy udziale funduszy unijnych i środków ministerstwa zdrowia. 

Projekt zakłada wybudowanie od podstaw siedmiu baz (w tym w Masłowie), dwie zostaną gruntownie wyremontowane. Gotowe są już bazy w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach, Kielcach oraz Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie. Na ukończeniu jest budowa bazy w Zielonej Górze, wybudowane zostaną bazy w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.