PAP/Rynek Zdrowia | 04-08-2020 18:29

Świętokrzyskie: 20 osób zakażonych i 255 na kwarantannie po weselu we Wrocieryżu

24 osoby zainfekowane koronawirusem i 255 osób poddanych kwarantannie - to efekt wesela, które 18 lipca odbyło się we Wrocieryżu. Sytuacja jest rozwojowa - powiedział dyrektor sanepidu w Busku-Zdroju.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek (4 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w woj. świętokrzyskim 26 nowych zakażeń koronawirusem. Spośród nich 24 osoby to uczestnicy wesela, które odbyło się 18 lipca we Wrocieryżu.

- W imprezie brało udział 147 osób. Wszyscy zostali przebadani, a zakażenie potwierdzono u 24 weselników. Dwie osoby są hospitalizowane w szpitalu w Starachowicach, pozostałe przebywają w izolacji domowej. W związku z tym na kwarantannie mamy też 255 osób, ale sytuacja jest rozwojowa, tych osób będzie przybywać - powiedział we wtorek państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Busku-Zdroju Krzysztof Socha.

Zapowiedział, że w piątek zostaną przeprowadzone badania osób, które przebywają na kwarantannie. Wyniki będą znane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Zakażenie potwierdzono m.in. u dwóch urzędników z Pińczowa i Michałowa i kilku zakładów pracy z powiatu pińczowskiego.

- Próbujemy opanować tę sytuację. W związku z tym, że na tym przyjęciu byli pracownicy dwóch urzędów - miejskiego w Pińczowie i gminy w Michałowie - w tych placówkach wszczęto dodatkowe procedury sanitarne. Budynki urzędów zostały zdezynfekowane, ograniczono bezpośrednie przyjęcia mieszkańców - dodał.

O rozwagę i ostrożność zaapelował do mieszkańców starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. - Nie wolno nam bagatelizować tego problemu. Powinniśmy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zakazów z zachowaniem reżimu sanitarnego. Widać, że ludzie w powiecie na nowo zaczęli chodzić w maseczkach, rękawiczkach. Stosowanie środków ostrożności jest niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa - powiedział Zbigniew Kierkowski.

W sumie w woj. świętokrzyskim stwierdzono 1011 zachorowań na COVID-19, w tym 45 zgonów i 811 ozdrowień. Ponadto 30 osób jest hospitalizowanych, 1392 przebywa na kwarantannie, a 28 osób objęto nadzorem epidemiologicznym.

Wiktor Dziarmaga (PAP)