Świętochłowice: personel szpitala zakażony wirusem A/H1N1

Autor: PAP, KR/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 16:59

Sześcioro pracowników oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Świętochłowicach zakaziło się wirusem nowej grypy od chorego pacjenta.

Oddział ograniczył przyjęcia. Zakażeni od 1 grudnia nie przychodzą do pracy.

Grzegorz Nowak, dyrektor świętochłowickiej lecznicy, poinformował, że pod kątem obecności wirusa przebadano ośmioro pracowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z chorym pacjentem przeniesionym już na oddział zakaźny.

– Obecność wirusa stwierdzono u sześciu osób: czworga lekarzy i dwóch pielęgniarek. U trzech z tych pracowników występują nieznaczne objawy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Nowak.

Troje pracowników poszło na zwolnienia lekarskie, pozostali wybrali urlopy. Lekarze wypisują do domów hospitalizowanych na oddziale wewnętrznym chorych, tych którym stan zdrowia pozwala na opuszczenie szpitala. Jak podał dyrektor Nowak, od 1 grudnia do domu wypisano siedemnastu pacjentów.

– Pozostało 10 pacjentów. Od 20 listopada na oddziale wprowadzony jest całkowity zakaz odwiedzin, ale nie jest to procedura wyjątkowa, bo podjęta profilaktycznie przez wiele szpitali – wyjaśnia dyrektor.

Pomieszczenia oddziału sukcesywnie poddawane są dezyfekcji. Ma ona potrwać do 7 grudnia.

W rozmowie z PAP dyrektor Nowak przytoczył ocenę Głównego Inspektoratu Sanitarnego, że nowy wirus stał się dominującym wirusem sezonowym i według różnych ocen odpowiada za 30-50 proc. wszystkich zachorowań na grypę. Wiadomo już, że grypa wywoływana przez A/H1N1 nie odbiega od przeciętnej grypy sezonowej, a wręcz można przyjąć, że jest lżejsza.

– Na pewno należy obserwować jej przebieg i ewentualne powikłania, ale dotyczy to również grypy sezonowej – podkreśla Nowak.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny opublikowanych 1 grudnia wynika, że w ostatnim tygodniu listopada zarejestrowano w Polsce prawie 134 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Dotychczasowy, potwierdzony badaniami laboratoryjnymi bilans zachorowań na grypę typu A/H1N1, to 1158 osób zakażonych i 24 zmarłe.

Jednak w opinii GIS, 80 proc. przypadków tej grypy przebiega na tyle łagodnie, że pacjenci często nawet nie zgłaszają się do lekarza. Inspektorat szacuje, że grypę tego typu przeszło już nieświadomie kilkaset tysięcy osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum