Światowy raport dotyczący WZW B i C - jak w nim wypadamy

Autor: WHA/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2009 18:30

Ok. 500 mln ludzi na świecie choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu C lub B, a większość z nich nie ma świadomości swojego zakażenia - wynika z raportu World Hepatitis Alliance (WHA).

Światowy raport dotyczący WZW B i C - jak w nim wypadamy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjaliści szacują, że rocznie zakażenia HCV i HBV zabijają ok. 1,5 miliona ludzi. Wirusy zapalenia wątroby: typu C (HCV) oraz typu B (HBV), wywołują u człowieka zapalenie wątroby, które może przebiegać w postaci ostrego lub przewlekłego procesu zapalnego. Nieleczone WZW C oraz WZW B może prowadzić do marskości, niewydolności i raka wątroby, a w rezultacie – do śmierci.

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C dostępne obecnie metody terapeutyczne umożliwiają wyleczenie zakażenia u ponad 50% chorych. Skuteczność terapii farmakologicznych zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz genotypu wirusa.

Gorzej odpowiadają na terapię pacjenci zakażeni genotypem 1 wirusa HCV, który jest najczęściej spotykanym w populacji genotypem. Na wirusa HCV jak dotąd nie wynaleziono szczepionki. Niezwykle istotna jest więc edukacja społeczna na temat dróg rozprzestrzeniania się wirusa i sposobów unikania zakażenia oraz badania przesiewowe anty-HCV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest chorobą dającą się kontrolować przy zastosowaniu odpowiednich leków. Zakażenia można uniknąć, bowiem istnieje skuteczna szczepionka przeciwko HBV.

WZW B jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych – szacuje się, że kontakt z wirusem miało 2 mld osób na świecie (1/3 populacji). W Polsce – według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HBV – liczba zakażonych wynosi ok. 400–600 tys. osób. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV i jest drugim co do częstości, po tytoniu, pojedynczym czynnikiem wywołującym raka.

Z kolei według danych Polskiej Grupy Ekspertów HCV – szacunkowa liczba zakażonych wirusem HCV może wynosić nawet 730 tys. osób, z czego ok. 95% nie jest świadomych swojej choroby. Zakażenie wirusem HCV jest bardzo często określane jako „cicha epidemia” za względu na wieloletni bezobjawowy przebieg.

Głównym źródłem zakażeń zarówno wirusem HCV jak i HBV są zakażenia szpitalne (ok. 80%). W Polsce nadal problemem nadrzędnym jest zbyt niska wykrywalność zakażeń HCV i HBV. Poprawy wymaga również dostęp do leczenia WZW. W niektórych regionach Polski czas oczekiwania na leczenie wynosi nawet 8-10 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze