Światowy Tydzień Mózgu: jak skuteczniej leczyć chorobę Parkinsona

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2015 09:42

Waży ponad kilogram i posiada średnio 100 miliardów neuronów. Jest odpowiedzialny za nasze emocje, pamięć, zachowanie. Zaburzenia, jakie w nim zachodzą, wpływają na funkcjonowanie lub dysfunkcję całego organizmu. W poniedziałek (16 marca) rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu.

Światowy Tydzień Mózgu: jak skuteczniej leczyć chorobę Parkinsona

Stanowi pretekst do zgłębienia wiedzy na temat naszego mózgu i możliwych zaburzeń. Dzięki rozwojowi medycyny żyjemy coraz dłużej, ale jednocześnie jesteśmy też bardziej narażeni na choroby neurodegeneracyjne.

- Gwałtownie rośnie grupa osób z chorobami mózgu - mówi Izabela Czarnecka, prezes Fundacji NeuroPozytywni, przy które powstała Polska Rada Mózgu.

Jedną z częściej występujących chorób mózgu jest choroba Parkinsona. To skutek procesu degeneracyjnego komórek nerwowych, rozwijającego się przez długi czas bezobjawowo, zanim pojawią się klasyczne objawy zewnętrzne takie, jak: spowolnienie, sztywność mięśni, czy też drżenie kończyn w spoczynku.

- Postęp tej podstępnej choroby sprawia, że u pacjenta rozwija się coraz więcej dolegliwości, które ograniczają jego sprawność ruchową, uniemożliwiając pracę, a z czasem zdolność samodzielnego ubierania się, wstawania, czy spożywania posiłków - mówi Leszek Dobrowolski, prezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona.

- W końcu chory - jeszcze do niedawna aktywny - staje się osobą niepełnosprawną, podczas gdy umysł nadal funkcjonuje prawidłowo - dodaje.

Kiedy choruje mózg, choruje cały człowiek. Tak jest w chorobie Parkinsona, która w zaawansowanym stadium uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, zamyka w domu i przykuwa do łóżka. Dzięki refundowanej metodzie głębokiej stymulacji mózgu, pacjenci mogą odzyskać sprawność.

Nie istnieje terapia przyczynowa, która zahamowałaby dalszy rozwój choroby. Stosowane leczenie objawowe pozwala pacjentom na optymalne funkcjonowanie przez wiele lat. Niestety, stały postęp choroby sprawia, że po pewnym czasie leki doustne i rehabilitacja nie są już tak skuteczne jak wcześniej.

Wówczas u pacjentów można rozważyć zastosowanie jednej z zaawansowanych terapii: chirurgiczną (DBS) lub infuzyjną (wlew podskórny apomorfiny lub dojelitowy duodopy). W Polsce dostępna i refundowana jest tylko metoda operacyjna - głęboka stymulacja mózgu (DBS, deep brain stimulation).

Po umieszczeniu przez neurochirurga cienkich elektrod w wybranych miejscach w mózgu, możliwe jest regulowanie aktywności tych obszarów, odpowiednio do potrzeb pacjenta. Efekt operacji jest widoczny po kilkunastu sekundach.

Metoda głębokiej stymulacji mózgu skutecznie zmniejsza wiele dolegliwości u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, umożliwiając samodzielne funkcjonowanie lub nawet powrót do pracy.

- Istotna jest kwalifikacja do zabiegu operacyjnego. Istnieją międzynarodowe kryteria, które wskazują lekarzom drogę postępowania - zaznacza dr Dariusz Koziorowski z Kliniki Neurologii WNoZ Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes elekt Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- Bardzo ważna jest większa dostępność poradni, w których pacjenci będą mieli łatwy dostęp do neurologów dysponujących odpowiednim doświadczeniem w prowadzeniu chorych po zabiegu głębokiej stymulacji mózgu - tłumaczy dr Koziorowski.

Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, analizując opracowany przez siebie raport pt. „Choroba Parkinsona - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych”, rekomenduje wprowadzenie nowego typu świadczenia: kompleksowa ambulatoryjna opieka specjalistyczna nad pacjentem z chorobą Parkinsona (KAOS-ChP), wzorem już funkcjonujących rozwiązań, jak np. w leczeniu cukrzycy.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum