Światowy Dzień Wcześniaka w cieniu pandemii koronawirusa: stop rozłące z rodzicami

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 12:32

We wtorek (17 listopada) już po raz dziesiąty w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Tegoroczne obchody przebiegają w cieniu pandemii Covid-19. To trudny czas dla wcześniaków i ich rodziców oraz personelu medycznego. Fundacja Koalicja dla Wcześniaka zwraca na to uwagę symbolicznym muralem autorstwa znanego polskiego grafika Andrzeja Pągowskiego.

Światowy Dzień Wcześniaka w cieniu pandemii koronawirusa: stop rozłące z rodzicami
Mural Andrzeja Pągowskiego przy Metrze Politechnika w Warszawie Fot. materiały prasowe

Wcześniak to dziecko, które rodzi się przed terminem, a jego niedojrzały układ odpornościowy wymaga szczególnej troski. Koronawirus na szczęście dość łaskawie obchodzi się z populacją pediatryczną, jednak od października do marca w natarciu jest wirus RS, który prowadzi do ciężkich chorób zapalnych płuc i oskrzeli. Neonatolodzy przypominają, że dostępna jest profilaktyka finansowana przez państwo i apelują, by podać dzieciom pełen cykl 5 dawek w miesięcznych odstępach, by nie było powrotu do szpitala i ponownej rozłąki z rodzicami.

Jak wyjaśnia Elżbieta Brzozowska, wiceprezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, z okazji tegorocznych obchodów fundacja w szczególny sposób chce podziękować zespołom neonatologicznym za wiedzę, serce, zaangażowanie oraz dzielnym rodzicom, którzy z powodu pandemii koronawirusa przetrwali w cierpieniu i lęku ciężki czas rozłąki z dziećmi.

Wyrazem podziękowania jest grafika Pągowskiego będąca symbolem opieki nad najmniejszymi z najmłodszych. Te dłonie otaczające wcześniaka to ręce wszystkich, którzy ratują jego zdrowie i życie - lekarzy neonatologów, pielęgniarek, położnych i rodziców. Mural znajduje się w Warszawie przy Metrze Politechnika.

W wielu krajach pandemia stworzyła problem braku możliwości obecności matek przy swoich chorych noworodkach przebywających w szpitalach. EFCNI, Europejska Fundacja
na rzecz Opieki nad Noworodkami zapoczątkowała międzynarodową kampanię Zero Separacji, do której włączyła się Fundacja Koalicja dla Wcześniaka i Polskie Towarzystwo Neonatologiczne. W Polsce działają pod hasłem #ZeroSeparacji #MamaprzyWcześniaku.

- Równie ważne jest zapewnienie wcześniakom fachowej opieki medycznej. Pandemia obnażyła niedoskonałości systemu, niedofinansowanie i przede wszystkim drastyczne braki kadry lekarsko-pielęgniarskiej w neonatologii, a to wpłynęło na tak dramatyczne decyzje, jakie podejmowali szefowie klinik czy dyrektorzy szpitali, zmuszeni zamknąć oddziały przed rodzicami. Dlatego organizacyjnym, długofalowym celem neonatologów i decydentów powinno być stworzenie systemu rooming-in na oddziałach intensywniej terapii noworodka - wyjaśnia prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

- Żeby stało się to możliwe w organizacji opieki nad wcześniakami, trzeba zmian systemowych, dla stworzenia nowej infrastruktury szpitalnej, zupełnie innej wyceny świadczeń i zachęty, by młodzi lekarze i pielęgniarki wybierały specjalizację z neonatologii - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum