Światowy Dzień Walki z Rakiem: ośrodki onkologiczne zapraszały na "Białą Sobotę"

Autor: KR, Newseria/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2013 08:00

Tuż przed obchodzonym po raz czternasty (4 lutego) Światowym Dniem Walki z Rakiem w kilkudziesięciu placówkach w całej Polsce można było wykonać bezpłatne badania oraz skorzystać z porad onkologów. Lekarze podkreślają, że profilaktyka to główny oręż w walce z nowotworami i nigdy dość akcji, które ją promują.

Światowy Dzień Walki z Rakiem: ośrodki onkologiczne zapraszały na "Białą Sobotę"

W sobotę (2 lutego) w 26 ośrodkach w 19 miastach można było zasięgnąć konsultacji w poradniach onkologicznych oraz wykonać cytologię, kolonoskopię, USG piersi, mammografię, morfologię, pomiar ciśnienia oraz ocenę zmian barwnikowych na skórze pod kątem czerniaka. Plik z listą ośrodków opublikowano na stronie: www.puo.pl

Przygotowywane zostały również prezentacje na temat racjonalnego odżywania i aktywności fizycznej, a niektóre placówki umożliwiły zwiedzanie zakładów radioterapii. 

Także Szpital Uniwersytecki w Krakowie stawia na profilaktykę i wczesną diagnostykę wskazując, że współczesna medycyna jest w stanie skutecznie pokonać wiele odmian raka. Warunek jest jeden: wczesne wykrycie choroby.

W Krakowie i w Opolu

- W Polsce co 4 minuty ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór, a co 7 minut ktoś z jego powodu umiera. Zdecydowana większość chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy rak jest już w stadium zaawansowanym - alarmuje 
dr hab. Krzysztof Krzemieniecki, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej.

Dotychczas szpital organizował ''Białe Soboty'' dedykowane badaniom mammograficznym, cytologicznym, urologicznym organizowane przez poszczególne jednostki szpitala.

- W tym roku uniwersytecka lecznica przyłączyła się do akcji Polskiej Unii Onkologii. W sobotę (2 lutego) pacjenci będą mogli uzyskać bezpłatne porady i konsultacje onkologiczne w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej oraz na oddziałach klinicznych ginekologii i onkologii, chirurgii onkologicznej, onkologii, hematologii i urologii - mówiła w piątek (1 lutego) portalowi rynekzdrowia.pl Anna Drukała z biura prasowego uniwersyteckiej uczelni.

Opolskie Centrum Onkologii, przyłączając się do akcji PUO i organizując "Białą Sobotę", skoncentrowało się wyłącznie na wykonaniu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi. Placówka zaprosiło wszystkie Opolanki z grupy skryningowej, tj. w wieku 50-69 lat, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat.

Aktywność pracodawców - mile widziana

OCO zwróciło się też z prośbą do samorządów lokalnych i szefów opolskich zakładów pracy o poinformowanie i zachęcenie swoich pracownic w wieku powyżej 50. roku życia, do skorzystania z okazji wykonania bezpłatnego badania mammograficznego w dniu wolnym od pracy - wskazując, że mile widziana byłaby organizacja zbiorowego wyjazdu na to badanie.

- Na tę chwilę nie mamy sygnałów, że przyjadą do nas zorganizowane grupy, ale jesteśmy przygotowani na taką ewentualność. Na co dzień pacjentki z naszego regionu nie mają problemów z dostępem do badań mammograficznych i cytologicznych. Zdarza się często, że kobiety są zaskoczone, iż mogą przyjść na badanie jeszcze w tym dniu, w którym zgłaszają taką potrzebę. Stąd w sobotę spodziewamy się raczej osób, które chcą poddać się badaniu w dniu wolnym od pracy - wyjaśniała portalowi rynekzdrowia.pl Wiesława Kaczmarek z Opolskiego Centrum Onkologii.

Przypomina, że kilka lat temu do OCO na badania przesiewowe przywożono kobiety z zakładów pracy zainteresowanych zdrowiem swoich pracownic, dając im możliwość wykonania mammografii w gronie koleżanek z pracy.

- Był to efekt dość odważnej, ale skutecznej kampanii  pod uznanym za kontrowersyjne hasłem ''Piersi swoich pracownic sam kontroluję''. Hasło uznano za seksistowskie - feministki nie zostawiły na nim suchej nitki, a zainteresowanie akcjami wyjazdów na badania zmalało do zera. Spójrzmy tymczasem, pod jakim hasłem zapraszała w ub.r. na badania mammograficzne czeska ochrona zdrowia? ''Dotykaj ich. Bądź pewny, że nie znikną''. Odwołano się do mężczyzn i nie mówiło się o seksistowskim podtekście, ale o profilaktyce nowotworowej i wczesnym wykrywaniu zmian chorobowych - zwraca uwagę Wiesława Kaczmarek.

Problem pozostanie, ale...

Dr Grzegorz Luboiński, kierownik oddziału zabiegowego Kliniki Chirurgicznej Centrum Onkologii w Warszawie oraz sekretarz Polskiej Unii Onkologii, która od 2008 r. jest inicjatorem akcji, przyznaje, że celem dni "otwartych drzwi" nie jest zmiana sytuacji epidemiologicznej.

- W ciągu jednego dnia nie da się tego osiągnąć, ale wystąpi to, co nazywamy oswajaniem raka - tłumaczy dr Luboiński.

Onkolodzy podkreślają, że w walce z nowotworem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe. Szczególnie istotne jest propagowanie badań mammograficznych, cytologicznych czy kolonoskopii, które pozwalają wcześnie wykrywać lub wręcz zapobiegać nowotworom. Sekretarz Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że cytologię powinna wykonywać każda kobieta, która ma powyżej 30 lat, a kolonoskopię - osoby powyżej 50. roku życia. Warto do tego dążyć, bo problem zachorowań na nowotwory będzie w kolejnych latach coraz poważniejszy.

- Zapadalność na choroby nowotwory rośnie mniej więcej w tempie 10 proc. rocznie. Dotychczasowe statystyki jednoznacznie wskazują, że liczba ta podwaja się w okresie każdych kolejnych 15-20 lat - podkreśla dr Grzegorz Luboiński.

Lekarze zwracają uwagę, że istotnym problemem w leczeniu nowotworów mogą być ograniczenia ekonomiczne. Dlatego Polska Unia Onkologii apeluje, by w czasie kryzysu nie zmniejszać środków na zapobieganie, wykrywanie i leczenie raka.

Chodzi także o następną edycję Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016 - 2030. Onkolodzy podkreślają, że to prawdziwe wyzwanie dla środowiska medycznego i dla decydentów. Powołują się na Paryską Kartę Walki z Rakiem z 2000 r., w której znalazło się wezwanie do zapewnienia równego dostępu wszystkich obywateli do kompleksowej, nowoczesnej opieki onkologicznej z zakresu diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum