Światowy Dzień Reumatyzmu: oszczędzanie na leczeniu się nie opłaca

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 09 października 2008 11:49

Według naukowców z bostońskiego Uniwersytetu Harvarda liczba zgonów spowodowanych chorobami reumatycznymi może wzrosnąć w ciągu najbliższych 20 lat nawet o 40 proc. Z prognozy wynika, że na 180 mln zgonów w 2020 r. aż 5,5 mln będzie spowodowanych reumatycznymi chorobami narządów ruchu, które staną się jedną z dziesięciu głównych przyczyn śmierci.

Celem obchodzonego co roku w październiku Światowego Dnia Reumatyzmu jest uświadomienie społeczeństwom wszystkich krajów, czym są choroby reumatyczne i jakie pociągają za sobą skutki społeczne i ekonomiczne. To także okazja, aby wrzucić kamyczek do ogródka decydentów i przypomnieć, że nowoczesne leczenie opłaca się bardziej, niż oszczędzanie na terapii. Nowe leki hamują rozwój choroby i umożliwiają pacjentowi podjęcie pracy zawodowej. Brak dostępu do nich jest równoznaczny z obciążeniem budżetu zwolnieniami lekarskimi, a następnie rentami inwalidzkimi – nieuchronnym efektem utraconej sprawności. Wagę problemu doceniła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłaszając w 2000 r. „Dekadę Kości i Stawów”.

Schorzenia reumatyczne to około 200 różnych chorób stawów i kości: zapalnych, wrodzonych, pourazowych i zwyrodnień. Do częściej występujących należy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), którego przyczyna wciąż nie jest znana medycynie. Białe krwinki systemu immunologicznego niszczą błonę maziową stawów, powodując stan zapalny, opuchliznę i ból. Proces zapalny obejmuje z czasem wszystkie stawy, może się także przenieść na inne narządy. Najwyższa zapadalność na RZS przypada pomiędzy 30. i 50. rokiem życia, dotyczy zatem osób w okresie pełnej aktywności zawodowej.

Z chorobami reumatycznymi zmaga się w Europie aż 100 mln pacjentów, w tym 9 mln to Polacy: choruje 19 proc. polskiej populacji, tj. co piąty spośród nas, przy czym dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z badań Instytutu Reumatologii wynika, że ponad 80 proc. chorych na RZS jest niepełnosprawnych. Tylko 14 proc. pracuje zawodowo. 84 proc. stale korzysta z pomocy rodziny, a 1,8 proc z pomocy społecznej. Zwolnienia z powodu chorób reumatycznych stanowią 11 proc. wszystkich nieobecności w pracy i 18 proc. wszystkich hospitalizacji. Choroby reumatyczne to także 20 proc. przyczyn orzekania o niezdolności do pracy i druga, po chorobach sercowo-naczyniowych, przyczyna pierwszorazowych rent inwalidzkich.

Obchody Światowego Dnia Reumatyzmu przebiegają w naszym kraju pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, które w 2010 r. będzie obchodziło 80-lecie swego istnienia. PTR jest członkiem Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR) oraz Ligi Międzynarodowej (ILAR).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum