Światowy Dzień Nerki: urolodzy wyjaśniają, dlaczego warto się regularnie badać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2019 15:20

Standardowe badanie moczu i dostępne powszechnie badanie USG warto wykonywać regularnie, jeśli chcemy uniknąć poważnych schorzeń układu moczowego, które - rozwijając się - długo mogą nie dawać niepokojących objawów.

Światowy Dzień Nerki: urolodzy wyjaśniają, dlaczego warto się regularnie badać
Specjaliści podkreślają, że badanie USG daje wiele cennych informacji nt. stanu układu moczowego Fot. Archiwum

Przypomniał o tym w czwartek - w Światowym Dniu Nerki - specjalista urologii i chirurgii dr Jan Kawecki, kierujący jednym z największych ośrodków urologicznych w kraju - Szpitalem Specjalistycznym im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach.

- Cechą charakterystyczną większości schorzeń układu moczowego są skąpe objawy. Czasem możemy ich nie kojarzyć z układem moczowym - np. objawy grypowe mogą towarzyszyć stanowi zapalnemu nerek, który - nawracając - może uszkodzić ich funkcje. Objawem niepokojącym, który zawsze musi być dokładnie zbadany, jest krwiomocz - mówi dr Kawecki.

- Dlatego bardzo ważna jest okresowa ocena - standardowe badanie moczu i badanie USG, które jest powszechnie dostępne, a daje wiele informacji o stanie układu moczowego - dodaje.

Co dziesiąty Polak cierpi na przewlekłą chorobę nerek. Poważne problemy z nerkami i układem moczowym mogą mieć nawet 4 mln osób, ale większość nawet nie domyśla się, że choruje.

- Bardziej narażeni są ludzie w starszym wieku, ale badanie USG i moczu powinien zrobić każdy. Istnieje przecież cała grupa chorób wrodzonych. Spotykam czasami pacjentów 20-30-letnich, którzy nigdy nie byli badani, a mają np. wrodzone wodonercze - zauważa dr Kawecki.

W Szpitalu Specjalistycznym im. prof. Emila Michałowskiego rocznie wykonywanych jest ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. endoskopowo. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tys. pacjentów.

Jak podkreśla dr Kawecki, najwięcej stawianych w ośrodku rozpoznań dotyczy chorób nowotworowych. - Na szczęście dzięki upowszechnieniu diagnostyki USG chorzy trafiają do nas obecnie we wcześniejszych etapach choroby, co pozwala na skuteczniejsze leczenie - wskazuje specjalista. Placówka w procesie leczenia chorych onkologicznie ściśle współpracuje z Katowickim Centrum Onkologii.

Anna Gumułka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum