PAP/Rynek Zdrowia | 14-10-2009 18:04

Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk, który przypada w czwartek (15 października) po raz pierwszy obchodzony był w zeszłym roku z inicjatywy ONZ.

Akcja ma uzmysłowić, że ta prozaiczna czynność jest najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wielu, często śmiertelnym, chorobom.

UNICEF przypomina, że mycie rąk jest jedną z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Sama woda nie wystarcza, mycie rąk mydłem, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, może zredukować o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę oraz o 25 proc. infekcje oddechowe. Ponadto mycie rąk mydłem jest rekomendowane, jako środek zapobiegający rozpowszechnianiu się wirusa A/H1N1

UNICEF podkreśla, że choć mycie rąk może ratować życie, wciąż jest to rzadka praktyka i często trudna do rozpowszechnienia. Mimo że mydło dostępne jest w większości gospodarstw domowych na świecie, w niektórych regionach nie jest wcale lub jest bardzo rzadko używane. Aby zmienić nawyki ludzi, niezbędne jest indywidualne podejście uwzględniające zachowania i motywacje każdej społeczności.

Zdaniem UNICEF inwestowanie w zdrowie, edukację, system wodny i sanitarny nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli nie położy się nacisku na przyzwyczajenie mieszkańców do prostego mycia rąk mydłem.

Hasło drugiego Światowego Dnia Mycia Rąk „Czyste ręce ratują życie” ma zachęcić dzieci do tego, by pełniły rolę pośredników i uczyły swoich najbliższych częstego korzystania z wody i mydła. Podstawą są akcje edukacyjne organizowane w szkołach, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu.

W zeszłym roku w obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk, m.in. w akcji jednoczesnego mycia rąk, wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i pięciu kontynentów. Szkoły i lokalne społeczności od Kolumbii po Bangladesz, od Kenii po Filipiny, od Wielkiej Brytanii po Etiopię zorganizowały specjalne wydarzenia, aby promować mycie rąk. W tym roku kolejne miliony dzieci, rodziców, nauczycieli, znanych osób i przedstawicieli władz planują świętować Dzień Mycia Rąk.