Światowy Dzień Jaskry: tę chorobę można leczyć

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2010 11:05

W Polsce na jaskrę choruje ok. 700 tysięcy osób, z czego leczy się zaledwie 65-66 tysięcy. Ponad połowa chorych na jaskrę nie jest tego świadoma.

Jak podaje Polski Związek Niewidomych ok. 18-20 proc. niewidomych w Polsce to osoby, które straciły wzrok z powodu jaskry. Według specjalistów rosnąca liczba chorych, którym nieodwracalnie grozi ślepota, wynika przede wszystkim z braku wiedzy na temat tej choroby.

Prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki zwraca uwagę, że jaskra zaczyna się bezobjawowo i postępuje, prowadząc do nieodwracalnego uszkodzenia widzenia.

Tymczasem wcześnie wykryta jaskra da się leczyć. Dostępne są nowoczesne leki oraz leczenie laserowe i chirurgiczne. Wybór metody, zakresu oraz intensywności leczenia jest zależny, według Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, od stanu zaawansowania choroby w momencie rozpoznania, poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz przewidywanej długości życia pacjenta. Bardzo istotne jest określenie tempa progresji jaskry, czyli szybkości narastania uszkodzenia. Jest ono różne u każdego pacjenta i tylko regularne, długofalowe badania pozwalają je określić.

Jaskra, która nie jest leczona, prowadzi nieuchronnie do całkowitej, nieodwracalnej ślepoty, na którą skazana jest większość, jak wynika ze statystyk, chorych na jaskrę.

Problem tkwi w diagnostyce. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, będące nadal jednym z głównych czynników ryzyka jaskry, w wielu przypadkach nie jest stwierdzane w czasie przesiewowych badań diagnostycznych. Ponadto pacjenci na ogół nie zauważają wczesnych zmian.

Prof. Jerzy Szaflik nie ukrywa, że problem z wczesnym rozpoznawaniem jaskry istnieje na całym świecie i można go rozwiązywać jedynie poprzez namawianie osób zdrowych do profilaktycznego badania wzroku.

W Polsce w 2006 roku został przyjęty do realizacji przez NFZ program wczesnej diagnostyki jaskry, monitorowania postępu choroby i jej efektywnego leczenia. Był on realizowany w ramach umów z Funduszem w 2007 roku. Niestety, nie został przyjęty na lata następne.

Jaskra, to problem ogólnoświatowy: WHO uznało ją za chorobę społeczną. Według danych tej organizacji na jaskrę cierpi 70 milionów osób na świecie, a w związku ze starzeniem się społeczeństw szacuje się, że w 2020 r. liczba ta zwiększy się do 80 milionów.

Światowy Dzień Jaskry, to wspólna inicjatywa Światowego Towarzystwa Jaskrowego (World Glaucoma Association, WGA) oraz Światowego Stowarzyszenia Chorych na Jaskrę (World Glaucoma Patient Association, WGPA), której celem jest zachęcenie do podjęcia działań zapobiegających utracie wzroku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum