Światowej sławy ortopedzi operowali w Rudnej Małej

Autor: Super Nowości/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2009 12:05

W Szpitalu im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej prof. Jacques Philippe Laboureau z Uniwersytetu Medycznego w Dijon we Francji przeprowadził dwie nowoczesne operacje zastępczej rekonstrukcji więzadeł kolanowych.

Ortopeda wszczepił pacjentom więzadła wykonane z syntetycznego, oczyszczonego, opatentowanego poliestru.

Zdaniem profesora materiał więzadeł jest bardzo trwały: - Opracowany przez nas materiał jest bardzo mocny. Dlatego użyliśmy go do operacji pacjenta z zerwanym więzadłem krzyżowym przednim, które jest jednym z najważniejszych elementów stabilizujących kolano.

Francuski lekarz zastosował również metodę LARS u  kobiety, która miała zerwane 2 więzadła - krzyżowe tylne i tylno-boczne.

Innowacyjna metoda pozwala na błyskawiczną rehabilitację. Już następnego dnia po zabiegu chory może chodzić, a do pełnej sprawności wraca w ciągu dwóch miesięcy.

- Po przeszczepie więzadła z naturalnego materiału rehabilitacja trwa ok. 6 miesięcy. Ludzka tkanka jest bardziej elastyczna. Gdy pacjent zacznie za szybko chodzić, więzadło może się rozciągnąć i nie zapewni stabilizacji stawu. Sztuczne więzadła LARS rozciągają się zaledwie do 5 proc. - wyjaśnia francuski ortopeda.

Dr Simon Ellis z Somerfield Hospital w Kent w Wielkiej Brytanii przeprowadził po raz pierwszy na Podkarpaciu rekonstrukcję więzadeł z użyciem ścięgna Achillesa pobranego od zmarłego dawcy.

Jak wyjaśnił dr Ellis, z jednego ścięgna można zrobić nawet kilka więzadeł, dlatego ta metoda sprawdza się zwłaszcza przy urazach wielowięzadłowych.

Na razie zabiegi tego typu będą przynosiły placówkom stratę, ponieważ procedura jest nisko wyceniana przez NFZ. Jednak, jak obiecują lekarze z Rudnej Małej, już wkrótce takie właśnie operacje będą przeprowadzać sami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum