onet.pl, PAP/Rynek Zdrowia | 05-12-2014 12:57

Światowe media o wybudzeniu 2-letniego Adasia

Światowe media zainteresowały się sprawą wybudzonego ze śpiączki 2-letniego Adama z  Racławic, który trafił do szpitala w stanie skrajnego wychłodzenia. O cudzie czytamy m.in. w The Guardian, Euronews, Sun Herald BBC czy Le Parisien.

Media cytują m.in. korespondentów Associated Press i Agence France Presse - zauważa onet.pl. Przytaczają również wypowiedzi rodziców oraz ordynatora oddziału kardiochirurgii z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Janusza Skalskiego, który mówił, że uratowanie Adasia to ewenement w skali światowej.

Akcja ratowania życia chłopczyka okazała się sukcesem, jednak jego powrót do zdrowia był na tyle nieoczekiwany, że lekarze z krakowskiego szpitala w Prokocimu mówią wprost o cudzie.

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wybudzili w środę (3 grudnia) ze śpiączki dwuletniego Adasia, który w niedzielę został znaleziony w małopolskich Racławicach w stanie skrajnego wychłodzenia organizmu (do 12,7 stop. C). Według lekarzy stan pacjenta poprawia się.

Dwuletni chłopczyk w nocy z soboty na niedzielę był pod opieką babci i wymknął się z domu. Chłopca, który był w samej piżamce, znalazł nad brzegiem rzeki kilkuset metrów od zabudowań, zastępca komendanta komisariatu w Krzeszowicach Michał Godyń. Zaniósł dziecko do najbliższego domu i tam prowadził reanimację do czasu przyjazdu karetki i transportu dziecka do szpitala.

Dr Tomasz Darocha z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, które działa w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II mówił PAP, że najbardziej wychłodzona osoba - kobieta ze Skandynawii - której udało się pomóc, miała 13,7 stop. C.

Czytaj: onet.pl