Światowa pajęczyna a aborcja

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2008 12:55

W czym może być przydatny Internet? W wielu dziedzinach życia. BBC a za nią nasza

W krajach takich, jak Polska czy Irlandia, zabieg usunięcia ciąży możliwy jest tylko w skrajnych przypadkach - zagrożenia życia matki, ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu czy też zajścia w ciążę w wyniku gwałtu. Wiele kobiet, chcąc dokonać aborcji, udaje się do podziemia medycznego. To rozwiązanie jednak często ma negatywne skutki. Serwis Women on Web przeznaczony jest dla kobiet z około 70 krajów, gdzie aborcja jest niezwykle utrudniona.

Jak wygląda cała procedura? Pierwszym krokiem jest zrobienie badań krwi oraz USG we własnym zakresie. Następnie kobieta wypełnia ankietę i odbywa konsultację ginekologiczną on-line, po czym dokonuje darowizny na rzecz serwisu pośredniczącego w transakcji oraz płaci za lek i koszty przesyłki. Receptę realizuje pośrednik, który wysyła leki na wskazany adres - pisze Rzeczpospolita.

Po około 10 dniach kobieta otrzymuje tabletki wczesnoporonne. Jest to zestaw dwóch leków, z których tylko jeden jest legalnie stosowany w Polsce. Warunkiem otrzymania leków jest także złożenie oświadczenia, że jest się w ciąży nie dłużej niż 9 tygodni.

Jak jednak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, dla 11 procent kobiet zażycie tabletek nie oznaczało dokonania aborcji. Konieczny był zabieg chirurgiczny, gdyż pojawiły się komplikacje. Jednocześnie jednak 58 procent badanych kobiet było wdzięcznych za danie im możliwości dokonania aborcji w tej sposób, a kolejne 31, mimo że czuło się zestresowanych, uznało, że był to sposób akceptowalny - informuje BBC.

Wanda Nowicka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny podkreśla, że serwis działa legalnie. Sprzedaż leków przez Internet jest powszechną praktyką, głównie jednak w krajach zachodnich. Spotkała się ona z opiniami, że serwis Women on Web znacznie lepiej wyjaśnia zagadnienie aborcji niż czynią to polscy lekarzy, dlatego też dziwić nie powinna rosnąca popularność serwisu.

Zaniepokojenia jednak nie kryją m.in. organizacje z Irlandii Północnej, gdzie aborcja także jest trudno dostępna. Ich zdaniem korzystanie z takich serwisów jest kolejnym dowodem potwierdzającym coraz mniejszy szacunek dla życia, zwłaszcza jeszcze nienarodzonych. Jednocześnie aborcja farmakologiczna może być niebezpieczna dla samych kobiet, gdyż nigdy nie da się przewidzieć wszystkich skutków ubocznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum