Suwałki: unikatowe Laboratorium Ratownictwa Medycznego - gotowe

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2013 21:34

Jedyne w Europie Laboratorium Ratownictwa Medycznego i Procedur Medycznych działa już w suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym Polska- Wschód w Suwałkach. Naszpikowane najnowocześniejszą aparaturą i fantomami centrum pozwala na symulację działalności szpitala i jego poszczególnych elementów m.in: SOR-u, OIOM-u, sali operacyjnej, pooperacyjnej lub porodowej.

Suwałki: unikatowe Laboratorium Ratownictwa Medycznego - gotowe

We wtorek (30 lipca) możliwości tego miejsca poznawali przedstawiciele środowiska medycznego z Suwałk, Augustowa, Sejn i Olecka.

Laboratorium udało się wyposażyć dzięki środkom unijnym, zaoszczędzonym w trakcie budowy obiektów Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach. Kosztowało 5,2 mln zł. Składa się z kilkunastu sal i jest wyposażone w prawdziwy szpitalny sprzęt, a nie w urządzenia dydaktyczne. Dzięki temu personel medyczny może uczyć się w prawdziwych, a nie jedynie zbliżonych warunkach. 

W każdym z pomieszczeń znajdują się stanowiska - dokładnie takie, jakie można spotkać w szpitalach - wraz z całą niezbędną aparaturą. Ważnym elementem są nowoczesne fantomy, podłączone do urządzeń diagnostycznych. Istnieje możliwość zaprogramowania wszystkich możliwych dolegliwości i chorób, z którymi trafiają do szpitala pacjenci.

Dzięki fantomom można prowadzić naukę podawania leków za pośrednictwem strzykawek, zakładania rurki tracheotomicznej, worka stomijnego, a nawet nakłuć szpikowych. W jednej z sal znajduje się symulator badania USG jamy brzusznej, w przyszłości, powstanie tam także symulator sali chirurgicznej.

W laboratorium brakuje jeszcze jednego elementu - symulatora ambulansu. Będzie to jedyne tak zaawansowane urządzenie w Europie. Ambulans będzie symulował całą podróż, uwzględniając warunki pogodowe, porę dnia, porę roku, korki uliczne. Przebywające w nim osoby, będą miały dodatkowo wrażenie poruszania się prawdziwym pojazdem.To ważne dla personelu karetki, który w takich warunkach będzie musiał prowadzić np. akcję reanimacji w trakcie dojazdu do szpitala.  

W laboratorium będzie mógł szkolić się personel medyczny, podnosząc w ten sposób swoje kompetencje, ale nie tylko. Będą z niego korzystać również producenci sprzętu medycznego, by w zaaranżowanych warunkach szpitalnych testować nowe urządzenia.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum