Suwałki: sztuczne płuco dla chorych na grypę pilnie potrzebne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2009 17:15

Szpital Wojewódzki w Suwałkach pilnie potrzebuje tzw. sztucznego płuca, by ratować chorych zakażonych wirusem grypy A/H1N1.

Suwałki: sztuczne płuco dla chorych na grypę pilnie potrzebne

Jak poinformowała PAP, wicedyrektor lecznicy Justyna Matulewicz-Gilewicz, na oddziale intensywnej terapii przebywa trójka chorych zakażonych wirusem grypy A/H1N1. Wszyscy są podłączeni do respiratorów. Według Matulewicz-Gilewicz, bez aparatury nazywanej sztucznym płucem nie przeżyją. Kilka dni temu w Suwałkach zmarła 15-latka zakażona wirusem A/H1N1, która trafiła tam z niewydolnością oddechową. Jej stan od początku był bardzo ciężki.

Zdaniem wicedyrektor suwalskiego szpitala, jedynym rozwiązaniem dla chorych jest wykorzystanie aparatury ECMO, która wspomaga układ oddechowy lub krążenia na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Dyrekcja szpitala szuka placówki, gdzie można by przetransportować chorych albo wypożyczyć sztuczne płuco do Suwałk. Procedura zakupu aparatury trwa aż 6 tygodni, a sprzęt jest potrzebny już teraz. Aparatura kosztuje ponad 400 tys. zł.

Rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Anna Niedźwiecka powiedziała PAP, że transport pacjentów w tak ciężkim stanie jest bardzo ryzykowny dla ich życia, ale lecznica przyjmuje takich pacjentów, jeśli ma wolne miejsca.

Dyrekcja suwalskiego szpitala uważa, że jeśli nie będzie innego wyjścia, jest skłonna podjąć decyzję o przewiezieniu pacjentów do specjalistycznej placówki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum