Suwałki: śmigłowiec LPR zostaje

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2009 12:43

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nadal będzie stacjonował w Suwałkach. W przyszłym roku stara maszyna zostanie, prawdopodobnie, zastąpiona nową, o większym zasięgu i z możliwością latania nocą. Za unijne pieniądze wybudowana zostanie też nowoczesna baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Taką odpowiedź na wystąpienie posła Jarosława Zielińskiego dał Marek Haber, wiceminister zdrowia. Rozwiewa ona wszelkie obawy dotyczące przeniesienia bazy z Suwałk do Ełku - pisze Gazeta Współczesna.

Zarówno ełckie władze, jak i tamtejsi parlamentarzyści wydeptywali ścieżki w Ministerstwie Zdrowia, by zabrać śmigłowiec do tego miasta. Twierdzili, że wówczas będzie on lepiej wykorzystany.

Rozpoczął się ostry bój. Helikopter LPR jest bowiem w Suwałkach bardzo potrzebny. Są miesiące, gdy startuje nawet dwa razy dziennie (częściej niż np. śmigłowiec stacjonujący w Białymstoku). Dzięki temu wielu ludziom udało się już uratować życie i zdrowie.

Poseł Zieliński chciał uzyskać jasną deklarację na piśmie. Bo ełczanie, jak twierdził, nie ustawali w swoich działaniach.

– Teren północno-wschodniej Polski jest bardzo dobrze zabezpieczony przez funkcjonujące bazy w Olsztynie, Suwałkach i Białymstoku – odpowiada wiceminister Haber. – Nie ma potrzeby wprowadzania zmian oraz konieczności tworzenia gęstszej niż obecna sieci.

Ta ostatnia wypowiedź może oznaczać, że kompromisowy pomysł, aby śmigłowce stacjonowały zarówno w Suwałkach, jak i w Ełku, nie wchodzi w grę.

Wiceminister przypomina, że do 2010 roku lotnicze pogotowie będzie wyposażone w 23 nowoczesne śmigłowce, które, w przeciwieństwie do obecnych, mogą latać nocą.

Suwalska baza została natomiast ujęta w unijnym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Ma być unowocześniana w latach 2010-2011.

– To dobre wieści, ale warto by pewnie przypilnować, aby jeden z tych nowoczesnych śmigłowców rzeczywiście do nas trafił – mówi poseł Zieliński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum