Suwałki: mieszkańcy pomogą szpitalowi leczyć A/H1N1

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 17:54

SP Szpital Wojewódzki w Suwałkach nie ma sprzęt ratującego chorych na nową grypę. Chęć wsparcia lecznicy wyrazili mieszkańcy miasta.

Suwałki: mieszkańcy pomogą szpitalowi leczyć A/H1N1
Złotówka do złotówki i uzbierają na płuco-serce?

Aby mogli wpłacać pieniądze na ten cel, Stowarzyszenie Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia uruchomiło specjalne konto, na które od 3 grudnia można wpłacać pieniądze.

Jak podaje RMF FM, społeczna zbiórka pieniędzy to pomysł kilku suwalskich firm oraz osób prywatnych, w tym rodzin pacjentów. Lecznicę chcą też milionem złotych wspomóc władze Suwałk. Jednak pieniądze te będą mogły być przekazane dopiero w 2010 r.

W tej chwili w suwalskim szpitalu w stanie ciężkim przebywają 4 osoby zarażone wirusem A/H1N1. Trzy z nich są podłączone do respiratorów, a jedna do sztucznego płuca, które kilka dni temu udało się wypożyczyć z Legnicy. Jednak w opinii lekarzy, szpital w Suwałkach potrzebuje większej ilości takiego sprzętu, niezbędne są także respiratory. Placówka nie ma pieniędzy, by je kupić. Nawet gdyby miała lub szybko pozyskała, procedury trwałyby zbyt długo.

– Szpital musi się stosować do przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, a procedury trwają niekiedy dwa miesiące albo i dłużej – mówi RMF FM Grzegorz Gałązka, dyrektor placówki.

W suwalskim szpitalu zmarł 44-letni mężczyzna zakażony wirusem A/H1N1. Zdaniem specjalistów, ratunkiem dla niego mogło być tzw. sztuczne płuco.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum