Sukces brytyjskich okulistów - pacjent odzyskał wzrok po 30 latach

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2009 10:19

Dzięki naukowcom, którzy skonstruowali sztuczne oko, a także chirurgom, którzy je wszczepili 73-letni Brytyjczyk odzyskał wzrok.

Mężczyzna nie widział przez 30 lat. Powodem była dziedziczna choroba – zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Choroba ta pojawia się w dzieciństwie i może prowadzić do utraty wzroku. Jak podają statystyki, tylko w Wielkiej Brytanii cierpi na nią 25 tysięcy osób.

Ponad pół roku temu pacjent przeszedł zabieg wszczepienia bionicznego oka. W rezultacie zabiegu - odzyskał częściowo wzrok.

- Jestem w stanie odróżnić białe skarpetki od szarych i czarnych. A także dostrzec białe pasy na jezdni – nie ukrywał radości mężczyzna.

Zachwycona wynikiem operacji jest również żona Brytyjczyka, która twierdzi, że teraz jej mąż jest w stanie poradzić sobie z wieloma czynnościami sam.

Naukowcy mają nadzieję, że ta operacja będzie przełomem w leczeniu chorób oczu. Jak mówią, kilka lat temu nikomu nie śniło się, aby niewidomy mógł odzyskać wzrok.

Lekarze z londyńskiego Moorfields Eye Hospital wszczepili Ronowi urządzenie o nazwie Argus II. Zzostało skonstruowane przez amerykańską firmę Second Sight. Jak donosi BBC, bioniczne oko wszczepiono już 18 pacjentom. Nieznane są jednak rezultaty jakie przyniosły te zabiegi.

Od kiedy Brytyjczyk odzyskał wzrok nie rozstaje się z okularami przeciwsłonecznymi. Na nich bowiem znajduje się istotny element sztucznego zmysłu wzroku, tj. kamerka. Obrazy, które zostaną przez nią wychwycone przekazywane są do wideoprocesora. Stamtąd bezprzewodowo trafiają do odbiornika znajdującego się na zewnątrz oka. Ten połączony jest małym kabelkiem z matrycą elektrod, która została wszczepiona w siatkówkę, w tę część oka, która odbiera bodźce wzrokowe. Stąd - już poprzez nerw wzrokowy - informacja trafia do mózgu.

– To niezwykle inspirujące, co udało się nam uczynić- mówi Lyndon da Cruz, lekarz, który przeprowadził operację.

Jednak zastrzega, że najważniejszy w tej metodzie jest czas. Potrzeba jeszcze ok. dwóch lat, by uzyskać pewność, że Argus II może być szeroko wykorzystywany w leczeniu osób, które straciły wzrok.

– Będziemy się starali uzyskać lepszą ostrość widzenia u chorych – mówi pewny sukcesu Gregoire Cosendai z amerykańskiej firmy Second Sight.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum