Styl życia - w tym palenie - ma znaczący wpływ na nowotwory układu moczowo-płciowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2019 08:00

Około połowie nowotworów można zapobiec, przestrzegając zasad zdrowego stylu życia. Otyłość, alkohol i palenie papierosów zwiększają ryzyko nowotworów układu moczowo-płciowego - wskazali lekarze podczas 49. Kongresu Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU).

Styl życia - w tym palenie - ma znaczący wpływ na nowotwory układu moczowo-płciowego
Otyłość, alkohol i palenie papierosów zwiększają ryzyko nowotworów układu moczowo-płciowego. Fot. Archiwum

Blisko tysiąc specjalistów z całej Polski i zagranicy od 12 do 15 czerwca dyskutowało w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach na temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia chorób urologicznych.

Choroby układu moczowego - w tym nowotwory - z roku na rok dotykają coraz większej części populacji. W pierwszej dziesiątce najczęściej występujących u mężczyzn chorób nowotworowych znalazły się aż trzy nowotwory o podłożu urologicznym: rak prostaty, pęcherza moczowego oraz nerki. Polacy zmagają się także z mniej groźnymi dla życia dysfunkcjami, które - nieleczone - mogą prowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Niemal dwa miliony Polaków ma problem z zaburzeniami erekcji, trzy miliony pacjentów i pacjentek przyznaje, że cierpi z powodu nokturii (częste oddawanie moczu w porze nocnej), a co trzeciej kobiety dotyczy problem nietrzymania moczu.

- Nie mam wątpliwości, że w najbliższym czasie urolog może stać się lekarzem pierwszego kontaktu każdej polskiej rodziny. Tym bardziej, że częstość występowania chorób urologicznych, w tym tych związanych z chorobami onkologicznymi, wzrasta z wiekiem - powiedział prezes PTU prof. Piotr Chłosta.

Podczas kongresu zwracano uwagę na rolę prewencji.

- Jaki udział w powstawaniu nowotworów ma predyspozycja genetyczna, a jaki jest udział czynników środowiskowych - nie da się powiedzieć. Na pewno kluczowy jest udział czynników genetycznych. Według WHO jednak aż połowie nowotworów można zapobiec - powiedział dr hab. Jakub Dobruch.

Ogromny negatywny wpływ na powstawanie nowotworów układu moczowo-płciowego ma palenie papierosów, które nie tylko zwiększa zagrożenie chorobą, ale też pogarsza rokowania w razie jej wystąpienia. W przypadku raka prostaty u chorych aktywnie palących występuje większe ryzyko przerzutów i zgonu. Rak nerki u palaczy cechuje się wyższym stopniem zaawansowania w chwili diagnozy. W przypadku raka pęcherza wyniki leczenia są gorsze wśród palaczy, większe jest też ryzyko nawrotu choroby. Ryzyko wystąpienia raka pęcherza jest u palaczy prawie czterokrotnie wyższe niż u osób, które nigdy nie paliły.

Specjaliści omówili podczas kongresu nowe metody leczenia nowotworów układu moczowego, nie zabrakło tematów związanych z urologią czynnościową czy rekonstrukcyjną. W programie znalazła się też transmisja operacji na żywo, przeprowadzonej przez prof. Alexandre Mottrie z Belgii, a także sesja Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum