Studenci razem przeciw białaczce

Autor: PAP-NaukawPolsce/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2013 17:06

Studenci z ponad 40 uczelni w całej Polsce będą mogli w środę i czwartek (17 i 18 kwietnia) zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, Odbywa się wtedy finał organizowanej przez Fundację DKMS Polska akcji "Studenci wspólnie przeciw białaczce".

Studenci razem przeciw białaczce
Projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce" Fundacja DKMS Polska zainicjowała w listopadzie 2012 r. Ma on na celu zachęcenie studentów z całej Polski (a jest ich ok. 2 mln), aby rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i ratowali życie osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi.

- Obecnie w naszym kraju co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Na początku naszej działalności w Polsce było zarejestrowanych niespełna 40 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Dziś jest ich już ponad 400 tysięcy. Ale to wciąż mało, dlatego tak ważne jest, aby zarejestrować jak największą liczbę nowych potencjalnych dawców szpiku - zaznaczają organizatorzy.

Organizatorzy wyjaśniają, że rejestracja jest szybka, od potencjalnego dawcy pobrana jest próbka 4 ml krwi bądź wymazu ze śliny (z wewnętrznej strony policzka).

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum