Stronie Śląskie: powstaje nowoczesny ośrodek psychiatryczny

Autor: Gazeta Wrocławska, SA/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 11:09

Ruszyła budowa Wojewódzkiego Centrum Długoterminowej Opieki Psychiatrycznej w Stroniu Śląskim.

Obiekt powstaje na bazie działającego zakładu opiekuńczo-leczniczego. W jego modernizację i rozbudowę samorząd województwa zainwestuje ponad 20 mln złotych.

Nowoczesne Centrum ulokuje się w byłym budynku warsztatów terapii zajęciowej, do którego dobudowane zostaną trzy skrzydła na potrzeby 350 chorych z Dolnego Śląska. Budowa ma potrwać do 2014 roku, ale pierwszy etap zostanie zakończony dwa lata wcześniej.

Dr Ewa Bartecka-Piłasiewicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii na Dolnym Śląsku, nie ukrywa zadowolenia: obecnie pacjenci w Stroniu Śląskim przebywają w trudnych warunkach. Ponadto, chorzy z zaburzeniami psychiatrycznymi czekają z powodu braku miejsc ponad rok na przyjęcie do placówki specjalistycznej, bez szans na prawidłowe leczenie i rehabilitację. Tymczasem osób z zaburzeniami psychicznymi przybywa w całym kraju.

Dolnośląska konsultant przypomina, że środowisko polskich psychiatrów czeka na  podpisanie rozporządzeń pozwalających na funkcjonowanie znowelizowanej w 2008 roku ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która przewiduje przekazywanie środków na poprawę sytuacji w psychiatrii. Wejście w życie rozporządzeń umożliwiłoby odejście od tradycyjnego lecznictwa psychiatrycznego i rozwój psychiatrii środowiskowej, zgodnie ze światowymi trendami.

Jak twierdzą lekarze, potrzeby w tej dziedzinie rosną. Od początku lat dziewięćdziesiątych następuje sukcesywny wzrost zachorowalności na zaburzenia psychiczne. Ministerstwo Zdrowia podało, że o 73 proc. wzrósł wskaźnik osób zgłaszających się z zaburzeniami psychicznymi do opieki ambulatoryjnej (dane z lat 1997–2006). Natomiast wskaźnik wymagających opieki całodobowej wzrósł w tym samym czasie o 41 proc. Najczęściej do poradni i szpitali trafiają osoby z zaburzeniami alkoholowymi oraz z depresją.

W polskich placówkach psychiatrycznych pomoc otrzymuje 4 proc. ludności, przy średniej europejskiej wynoszącej 11 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum