Strefy wolne od dymu tytoniowego sprzyjają zdrowiu dzieci

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2014 13:12

Badanie 2,5 mln dzieci potwierdza pozytywny wpływ wprowadzenia stref wolnych od dymu papierosowego na zdrowie.

Według badań dr Jaspera Beena, pediatry z holenderskiego Uniwersytetu w Maastricht, polityka antytytoniowa przyczyniła się do spadku liczby przedwczesnych porodów oraz przyjęć najmłodszych pacjentów z atakiem astmy na oddziały ratunkowe o 10%. Wyniki badań zostały opublikowane przez wydawnictwo The Lancet.

Szacuje się, że ponad 40% dzieci na całym świecie jest regularnie narażonych na działanie dymu tytoniowego . Najmłodsi pacjenci są bardziej podatni na infekcje i astmę spowodowane biernym paleniem niż osoby dorosłe ze względu na niedojrzałość płuc i układu immunologicznego. Aby zapobiegać chorobom i przedwczesnej śmierci, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wdrażanie polityki antytytoniowej i wprowadzanie stref wolnych od dymu tytoniowego w zakładach pracy i miejscach publicznych.

Wcześniejsze badania wykazały poprawę zdrowia dorosłych w wyniku nowych regulacji, np. w zakresie zdarzeń sercowo-naczyniowych i chorób układu oddechowego. Praca dr Jaspera Beena z Uniwersytetu w Maastricht potwierdza również pozytywny wpływ wprowadzenia przepisów antytytoniowych na stan zdrowia dzieci.

We współpracy z uniwersytetami w Hasselt, Edynburgu i Harvarda dr Jasper Been przeanalizował dane dotyczące 2,5 mln dzieci i 250 tys. szpitalnych oddziałów ratunkowych. Dane wykorzystane w pracy uczelni w Maastricht pochodziły z 11 badań międzynarodowych. Wyniki analiz dowiodły obniżenia liczby przedwczesnych narodzin i przyjęć pacjentów z atakiem astmy w związku z wdrożeniem zakazu palenia papierosów w pracy i miejscach publicznych. W obu przypadkach spadek wyniósł 10%.

Według danych WHO przepisy dot. stref wolnych od dymu tytoniowego wprowadzono już w 32 krajach (w tym także rozwijających się). Oznacza to, że jedna szósta populacji, tj. 1,1 mld osób, jest chroniona przed nadmierną ekspozycją szkodliwe działanie papierosów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum