×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Straż Graniczna: każdy funkcjonariusz ma dostęp do masek i rękawic

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 02 marca 2020 08:01

Każdy z funkcjonariuszy Straży Granicznej ma dostęp do środków ochrony indywidualnej, takich jak maski i rękawice - poinformowała rzeczniczka KG SG por. Agnieszka Golias, odnosząc się do wytycznych wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA.

Straż Graniczna: każdy funkcjonariusz ma dostęp do masek i rękawic
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z zagrożeniem koronawirusem Główny Inspektor Sanitarny MSWiA wydał wytyczne w sprawie postępowania funkcjonariuszy mających kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie i z zakażonymi nowym typem koronawirusa SARS-CoV-2. W wydanych wytycznych GIS MSWiA informuje m.in. o sposobach zapobiegania infekcji i o objawach towarzyszących zarażeniu koronawirusem.

- Zgodnie z zaleceniami w przypadku podróżnego zgłaszającego złe samopoczucie, świadczące o podejrzeniu zakażenia lub zachorowania wywołanego koronawirusem, funkcjonariusze mają obowiązek niezwłocznie wezwać służby medyczne, a osobę zgłaszającą złe samopoczucie odizolować od pozostałych podróżnych - zaznaczyła Golias.

Rzecznik podkreśliła, że każdy z funkcjonariuszy Straży Granicznej ma dostęp do środków ochrony indywidualnej zgodnie z zaleceniami, a więc do masek i rękawic, których może użyć w razie potrzeby. Dodała, że strażnicy graniczni są również szkoleni w zakresie procedur epidemiologicznych, higieny i organizacji pracy.

Według wytycznych GIS MSWiA podczas wykonywania obowiązków służbowych funkcjonariusze i pracownicy SG w razie bezpośredniego kontaktu z osobami mogącymi być nosicielami koronawirusa bądź z osobami zarażonymi powinni m.in. stosować maski ochronne na twarz i rękawice nitrylowe. Do dezynfekcji rąk powinni stosować preparaty na bazie alkoholu.

W sytuacji zaobserwowania objawów u osoby, wobec której wykonywane są czynności służbowe, lub osoby deklarującej złe samopoczucie świadczące o podejrzeniu zakażenia lub zachorowania wywołanego koronawirusem, funkcjonariusze powinni niezwłocznie poinformować o tym telefonicznie służby medyczne.

- Należy odizolować osobę od pozostałych podróżnych do czasu przyjazdu zespołu medycznego. W przypadku podejrzenia zespołu niewydolności oddechowej, osoby takie powinny być niezwłocznie odosobnione, a następnie transportowane przez zespół ratownictwa medycznego do oddziału zakaźnego w celu hospitalizacji w warunkach izolacji oddechowej - napisano w wytycznych GIS MSWIA.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów.

W związku z zagrożeniem służby sanitarne nie zalecają podróżowania do Chin, Korei Południowej i Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Marcin Chomiuk - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum