Stop pneumokokom, czyli chrońmy nasze dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2009 08:15

Pneumokoki odpowiadają za 66 proc. wszystkich i 80 proc. bakteryjnych zapaleń płuc u dzieci do 5 roku życia. Najbardziej zagrażają maluchom do 2 lat.

Układ odpornościowy małych dzieci jest na tyle niedojrzały, że nie rozpoznaje bakterii i nie zwalcza ich. Maluchy można jednak zabezpieczyć dzięki szczepionkom tzw. skoniugowanym.

W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są jednak refundowane tylko dla dzieci do 5 roku życia z grup ryzyka. Za szczepienia innych maluchów rodzice muszą zapłacić sami.

Aby ułatwić im decyzję, odpowiedzieć na pytania i wyjaśnić wątpliwości organizatorzy kampanii: Szczepisz = Chronisz. Stop Pneumokokom, uruchamiają w sobotę  (28 listopada), w godzinach od 9.00 do 21.00 bezpłatną Infolinię Pneumokokową, pod bezpłatnym numerem:  800 14 00 10. Ponadto na stronie www.pneumokoki.pl rodzice mogą przesyłać pytania do dr Piotra Albrechta, eksperta kampanii.

Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany jest w Polsce po raz pierwszy. Jego hasło wiodące, to: szczepienia chronią nas, nasze rodziny, środowisko w którym żyjemy na co dzień: w szkole, zakładzie pracy, szpitalu, domu opieki społecznej.

W listopadzie wszystkie oddziały terenowe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, otrzymały opracowaną przez komitet sterujący kampanią broszurę informacyjną, która informuje jak najlepiej uchronić przed chorobami zakaźnymi rodzinę, miejsca nauki i pracy, przewlekle chore dzieci i osoby dorosłe w szpitalach i domach opieki. Oddziały otrzymały także ulotki i plakaty.

Komitet zdecydował, że w 2009 roku pilotażowym projektem obchodów objętych będzie tylko pięć miast Polski: Wrocław, Warszawa, Szczecin, Kraków i Lublin, w których organizowane będą konferencje edukacyjne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum