Starachowice: szpital uruchamia ZOL na 20 łóżek

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2020 11:10

Od poniedziałku (17 lutego) do nowo otwartego Zakładu Opieki Leczniczej w Powiatowego Szpitala w Starachowicach mogą trafiać pierwsi pacjenci.  Zakład będzie dysponował 20 łóżkami.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy liczy 20 łóżek i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Fot. Szpital Starachowice

Jak informuje szpital uruchomienie ZOL jest możliwe dzięki uzyskaniu kontraktu z NFZ w zakresie świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zlokalizowany jest na IV piętrze budynku A (tzw. bloku łóżkowego), liczy 20 łóżek i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak czytamy na stronie placówki w zakładzie pracuje wykwalifikowany personel pielęgniarski, opiekunki medyczne, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy oraz psycholog i logopeda. Sale wyposażone są w materace przeciwodleżynowe i inny sprzęt specjalistyczny. Zakład oferuje rozwiązania dietetyczne zgodne z zapotrzebowaniem i stanem zdrowia podopiecznych, a także zapewnia produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Na terenie Zakładu funkcjonują gabinety: rehabilitacyjny, psychoterapii i terapii zajęciowej oraz sala dziennego pobytu.

Jak informuje lecznica do ZOL kwalifikowane są osoby po zakończonym procesie leczenia, w pełni zdiagnozowane i niewymagające dalszej hospitalizacji, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. 

Pobyt w ZOL jest częściowo odpłatny. NFZ pokrywa jedynie koszty udzielanych świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, z kolei pacjent ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250 proc. najniższej emerytury, z tym, że nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta (w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej). Szacując, iż na ten moment najniższa emerytura wynosi 1100 zł brutto to dopłata pacjenta wyniesie około 770 zł miesięcznie.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum