Starachowice: szpital koordynacyjny przyjmuje już pacjentów z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 21:09

Szpital koordynacyjny w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) od środy przyjmuje pacjentów z Covid-19. W placówce przygotowano 330 miejsc na 18 oddziałach.

Starachowice: szpital koordynacyjny przyjmuje już pacjentów z COVID-19
W placówce przygotowano 330 miejsc na 18 oddziałach Fot. Shutterstock

- Szpital jest przygotowany. Zgodnie z decyzją wojewody mamy do dyspozycji 330 łóżek dla osób z wirusem Sars-CoV-2. Na chwilę obecną hospitalizujemy 63 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem oraz ośmiu, w przypadku których cały czas czekamy na wyniki testów - poinformowała w środę Małgorzata Kałuża, rzeczniczka szpitala.

Dodała, że w najbliższych godzinach do szpitala przyjętych zostanie kolejnych 30 pacjentów, którzy zostaną przetransportowani z innych placówek w regionie. Przygotowania do przyjęcia chorych z Covid-19 trwały od kilku dni. Łącznie ze szpitala wypisano około 150 osób. Ci, którzy wymagali dalszej hospitalizacji, zostali przetransportowana do innych szpitali w regionie. Część została wypisana do domów.

- Było to dosyć duże przedsięwzięcie, ale mamy już doświadczenia z pierwszej fali epidemii i wszystko przebiegło bez problemów - zaznaczyła.

Rzeczniczka dodała, że w szpitalu od kilku dni trwają prace remontowe, aby przystosować budynek do przyjmowania pacjentów z Covid-19. - Zmieniamy funkcje niektórych pomieszczeń. Tworzymy strefę czystą, w której przebywa personel medyczny i tzw. brudną, w której przebywają pacjenci zakażeni. Powstają także śluzy między tymi dwiema strefami - przekazała.

Zaznaczyła, że przyjmowanie kolejnych pacjentów jest koordynowane ze specjalnej komórki działającej w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oddelegowani zostali tam pracownicy starachowickiego szpitala, świętokrzyskiego NFZ, pogotowia ratunkowego i sanepidu.

Obecnie w świętokrzyskich szpitalach z powodu zakażenia lub podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest 166 pacjentów, 6469 osób objętych jest kwarantanną, a 1314 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

Z danych urzędu wojewódzkiego wynika, że w regionie przygotowane są łącznie 632 łóżka dla pacjentów z Covid-19, w tym zajętych jest 252. Ponadto w regionie przygotowano 41 respiratorów, 17 urządzeń jest zajętych przez pacjentów z Covid-19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum