Starachowice: kolejny szpital wdrożył system zapobiegania złamaniom
Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych przyznała Powiatowemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Starachowicach certyfikat potwierdzający wdrożenie systemu zapobiegania złamaniom u pacjentów (FLS).

Międzynarodowy projekt polega na otaczaniu specjalistyczną opieką ortopedyczną zarówno osób po urazach, jak i znajdujących się w grupie ryzyka. Celem wdrożenia tego typu działań jest zarówno ograniczenie liczby złamań, jak i zmniejszenie kosztów leczenia urazów.
Organizatorem wprowadzenia systemu zapobiegania złamaniom (FLS) w Polsce jest Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych (EFOM) kierowana przez prof. Edwarda Czerwińskiego, kierownika Zakładu Chorób Kości i Stawów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Projekt ten zapoczątkowany został w 1990 roku w Szkocji. Obecnie funkcjonuje w większości krajów europejskich, a także w USA i Kanadzie. System FLS pozwala przede wszystkim na wdrażanie odpowiedniego leczenia u osób po urazach, ponieważ odpowiednie procedury niwelują ryzyko złamań wtórnych - wyjaśnia Małgorzata Kałuża-Buczyłowska, specjalista ds. komunikacji i rozwoju w PZOZ w Starachowicach.
Jedną z częstych przyczyn złamań i urazów jest osteoporoza - choroba kości prowadząca do ich zrzeszotnienia. Uważa się, że osteoporoza jest chorobą, na którą cierpią w większości osoby starsze, ale skarżą się na nią coraz częściej także młodzi ludzie. Osteoporoza może być skutkiem długotrwałego przyjmowania niektórych leków, schorzeń takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niskiego spożycia wapnia, a u kobiet na jej pojawienie wpływ ma menopauza.
W ramach systemu FLS sprawdzana jest - na podstawie badania DXA - gęstość kości u pacjentów, gdyż duży odsetek złamań odnotowywany jest u chorych z nierozpoznaną osteoporozą.
Powiatowy Zakład opieki Zdrowotnej w Starachowicach korzysta z systemu od kwietnia br. i znajduje się w pierwszej czwórce szpitali, w których został wprowadzony. Obecnie jest wiodącą placówką, wśród wszystkich propagujących FLS.
Warunkami uruchomienia ośrodka propagującego FLS jest m.in. posiadanie aparatury DXA, poradni leczenia osteoporozy i poradni rehabilitacyjnej.
Szacuje się, że wprowadzenie systemu w naszym ośrodku zwiększy liczbę pacjentów odpowiednio leczonych po urazach z 10 proc. na 60 proc. Poza tym wdrożenie systemu może zmniejszyć liczbę załamań wtórnych - po 3 latach działania nawet o 25 proc. - tłumaczy mgr Emil Domański, koordynator systemu FLS w szpitalu w Starachowicach.
Pomysł zainicjowania tego typu działań był podyktowany także zmniejszeniem kosztów przeznaczanych na zabiegi, czy operacje ortopedyczne, którym można zapobiec poprzez choćby profilaktykę oraz edukację na temat tego, jak unikać złamań. W skali kraju system może pomóc zaoszczędzić nawet około 286 mln złotych rocznie.
Uruchomienie pilotażowego programu w ośrodku w Chrzanowie pokazało, że system funkcjonuje dobrze, dlatego w sierpniu br. do FLS przyłączyło się kolejne 13 ośrodków.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)