Stanowisko KRDL ws. opłacania przez lekarzy badań laboratoryjnych zleconych pacjentowi

Autor: KRDL, MAK/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2019 13:53

- Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraża zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi, z których wynika, że kierujący placówkami medycznymi zawierają umowy (tzw. kontrakty) z lekarzami zakładające, iż to lekarz ma zapłacić ze swojego wynagrodzenia za zlecone pacjentowi badania z zakresu diagnostyki laboratoryjnej - czytamy w stanowisku KRDL z 15 listopada 2019 r.

Stanowisko KRDL ws. opłacania przez lekarzy badań laboratoryjnych zleconych pacjentowi
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

„Wspomniane rozwiązanie jest niedopuszczalne i stoi w sprzeczności z podstawowym celem funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, jakim jest zapewnienie dobra pacjenta. Podpisywanie tego typu umów to de facto zmuszanie lekarza do dokonania wyboru pomiędzy możliwością zarobkowania i utrzymania własnej rodziny a ratowaniem zdrowia i być może życia pacjenta. Lekarz, który wybierze dobro własnej rodziny, może nie zlecić badań i tym samym doprowadzić do tragicznych skutków dla pacjenta, albowiem aż 70% diagnoz lekarskich opiera się na wynikach badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej” - przypomina Prezydium KRDL.

„Takie rozwiązania nie mają więc nic wspólnego z postępowaniem zgodnym z zasadami wiedzy medycznej oraz etyki w prawidłowo funkcjonującym systemie ochrony zdrowia. W związku z powyższym Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych apeluje do kierujących placówkami medycznymi i wszystkich lekarzy o niepodpisywanie opisanych powyżej umów” - piszą diagności laboratoryjni.

Ponadto Prezydium KRDL „zwraca się z prośbą do ustawodawcy o wprowadzenie takich rozwiązań prawnych, które stanowczo wykluczałyby dopuszczalność zawierania opisanych powyżej umów oraz sankcjonowały tego typu praktyki. Zwracamy uwagę, że dokument podsumowujący debaty „Wspólnie dla zdrowia - strategiczne kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce” z dnia 25 czerwca 2019 roku jasno wskazuje na potrzebę wydzielenia odrębnego budżetu na badania laboratoryjne. Takie rozwiązanie skutecznie wyeliminuje powyżej opisane patologie” - czytamy stanowisku samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum