Standardy okołoporodowe nie dla wszystkich rodzących

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2011 14:15

Nowe standardy opieki okołoporodowej wprowadzone rozporządzeniem z 23 września 2010 r. ograniczyły ochronę prawną rodzących, które poddano np. cięciu cesarskiemu lub które skorzystały ze znieczulenia - wskazuje w interpelacji skierowanej do minister zdrowia poseł Marian Filar.

Standardy okołoporodowe nie dla wszystkich rodzących

Obowiązujące od 8 kwietnia br. rozporządzenie chroni tylko prawa tych matek, których ciąża, poród i połóg przebiegały bez powikłań. Takie sytuacje stanowią większość, lecz 15-20 proc. to ciąże z powikłaniami, wysokiego ryzyka. Standardy postępowania określone przez resort zdrowia nie mają do nich zastosowania.

Na ten problem zwrócił uwagę prof. Marian Filar (poseł SLD), który w kwietniu zgłosił interpelację poselską w tej sprawie. Minister zdrowia ma 21 dni na odpowiedź.

Filar zacytował wspomniane rozporządzenie: ”Uzasadniona konieczność ingerencji w naturalny proces ciąży lub porodu, w szczególności leczenie cukrzycy ciężarnych, znieczulenie farmakologiczne, poród zabiegowy, oznacza, że ciąża lub poród wymaga zastosowania szczególnych procedur, wykraczających poza niniejsze standardy.”

Cytowany fragment skomentował następująco: „Określając, iż jest to działanie wykraczające poza metody postępowania opisane w przedmiotowym akcie pozbawiono prawa do należytego traktowania i postepowania w przypadku kobiet, których ciąża i poród nie przebiega w sposób prawidłowy”.

Podkreślił, że brak przestrzegania standardów związanych z opieką nad rodzącą i noworodkiem bywa efektem późniejszych powikłań (np. niedotlenienie powodujące opóźnienie w rozwoju dziecka).

- Profesor Filar o tyle ma rację, że przy okazji wystąpienia wskazał na potrzebę ustanowienia standardów postępowania w poszczególnych powikłaniach ciąży - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie.

Zastrzegł, że nie powinny się one odnosić do takich spraw, jak nacięcie krocza czy znieczulenie, lecz do innej kategorii zagrożeń: stanu przedrzucawkowego, cukrzycy w ciąży, porodu miednicowego, porodu przedwczesnego. - Chodzi o zasady postępowania organizacyjnego i medycznego w ciąży wysokiego ryzyka - dodał profesor Chazan.

Podkreślił, że nie należy sprowadzać nowych wytycznych dotyczących opieki okołoporodowej do absurdu np. poprzez dowodzenie, że np. już samo podłączenie rodzącej do kroplówki czyni poród niefizjologicznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum