RR/Rynek Zdrowia | 04-05-2011 14:15

Standardy okołoporodowe nie dla wszystkich rodzących

Nowe standardy opieki okołoporodowej wprowadzone rozporządzeniem z 23 września 2010 r. ograniczyły ochronę prawną rodzących, które poddano np. cięciu cesarskiemu lub które skorzystały ze znieczulenia - wskazuje w interpelacji skierowanej do minister zdrowia poseł Marian Filar.

Obowiązujące od 8 kwietnia br. rozporządzenie chroni tylko prawa tych matek, których ciąża, poród i połóg przebiegały bez powikłań. Takie sytuacje stanowią większość, lecz 15-20 proc. to ciąże z powikłaniami, wysokiego ryzyka. Standardy postępowania określone przez resort zdrowia nie mają do nich zastosowania.

Na ten problem zwrócił uwagę prof. Marian Filar (poseł SLD), który w kwietniu zgłosił interpelację poselską w tej sprawie. Minister zdrowia ma 21 dni na odpowiedź.

Filar zacytował wspomniane rozporządzenie: ”Uzasadniona konieczność ingerencji w naturalny proces ciąży lub porodu, w szczególności leczenie cukrzycy ciężarnych, znieczulenie farmakologiczne, poród zabiegowy, oznacza, że ciąża lub poród wymaga zastosowania szczególnych procedur, wykraczających poza niniejsze standardy.”

Cytowany fragment skomentował następująco: „Określając, iż jest to działanie wykraczające poza metody postępowania opisane w przedmiotowym akcie pozbawiono prawa do należytego traktowania i postepowania w przypadku kobiet, których ciąża i poród nie przebiega w sposób prawidłowy”.

Podkreślił, że brak przestrzegania standardów związanych z opieką nad rodzącą i noworodkiem bywa efektem późniejszych powikłań (np. niedotlenienie powodujące opóźnienie w rozwoju dziecka).

- Profesor Filar o tyle ma rację, że przy okazji wystąpienia wskazał na potrzebę ustanowienia standardów postępowania w poszczególnych powikłaniach ciąży - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Św. Rodziny w Warszawie.

Zastrzegł, że nie powinny się one odnosić do takich spraw, jak nacięcie krocza czy znieczulenie, lecz do innej kategorii zagrożeń: stanu przedrzucawkowego, cukrzycy w ciąży, porodu miednicowego, porodu przedwczesnego. - Chodzi o zasady postępowania organizacyjnego i medycznego w ciąży wysokiego ryzyka - dodał profesor Chazan.

Podkreślił, że nie należy sprowadzać nowych wytycznych dotyczących opieki okołoporodowej do absurdu np. poprzez dowodzenie, że np. już samo podłączenie rodzącej do kroplówki czyni poród niefizjologicznym.