Stacje pogotowia likwidują część specjalistycznych karetek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2018 11:16

Stacje ratownictwa medycznego z całej Polski likwidują część specjalistycznych ambulansów, w których jeździł lekarz. Prof. Juliusz Jakubaszko z Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej szacuje, że uprawnienia do dyżurowania w karetkach utraciło ok. 6 proc. lekarzy.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Kłopotów nie ma w największych miastach, np. w Krakowie uprawnienia stracił jeden z blisko stu medyków. W Świętokrzyskiem uprawnienia straciło 32 lekarzy, czyli co dziesiąty jeżdżący w karetkach. Część specjalistycznych karetek zlikwidowano już m.in. w woj. śląskim i zachodniopomorskim.

Rannych w wypadkach czy osoby z podejrzeniem zawału będą teraz obsługiwać ratownicy medyczni. Wszystko przez to, że część lekarzy nie spełniała norm Ministerstwa Zdrowia. Wymagania, jakie musi spełniać personel dyżurujący w karetkach pogotowia, określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 r.

Od stycznia br. w specjalistycznych ambulansach mogą jeździć tylko lekarze po co najmniej dwóch latach specjalizacji z medycyny ratunkowej bądź kilku dziedzin pokrewnych, m.in. chirurgii, anestezjologii, ortopedii czy chorób wewnętrznych.

Lekarze nie chcą się jednak specjalizować z medycyny ratunkowej - zauważa Gazeta Wyborcza. Argumentują, że po tej specjalizacji mogą pracować tylko w oddziałach ratunkowych czy w stacjach pogotowia.

Prof. Jakubaszko uważa, że wejście w życie przepisów było konieczne. Twierdzi, że "do tej pory stacje pogotowia oszukiwały i pacjentów, i NFZ". Precyzuje, ze w karetce wprawdzie jeździli lekarze, ale często bez odpowiedniej specjalizacji - najczęściej rezydenci.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum