Środek zwiększający krzepliwość krwi może ratować ofiary wypadków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2010 10:18

Podawanie ofiarom wypadków zwiększającego krzepliwość krwi kwasu traneksamowego (TXA) mogłoby ocalić nawet 100 000 ludzi rocznie .

Środek zwiększający krzepliwość krwi może ratować ofiary wypadków

Jak wykazały badania obejmujące 20 000 pacjentów z 40 krajów, kwas traneksamowy obniża związaną z dużymi krwotokami śmiertelność o 15 proc., przy czym największe korzyści z jego stosowania odnotowano w krajach rozwijających się.

Urazy obejmowały wypadki drogowe, rany postrzałowe i kłute oraz wybuchy min. W ciągu kilku godzin od zdarzenia lekarze podawali strzykawką 1 gram TXA dożylnie, a kolejny gram w postaci kroplówki.

Nie było powikłań, choć specjaliści obawiali się zwłaszcza nadmiernej krzepliwości.

Wcześniej kwas traneksamowy był stosowany m.in. do zmniejszania krwawienia po poważnych operacjach. Jak skomentował dla BBC prof. Ian Roberts z London School of Hygiene and Tropical Medicine, podanie TXA to jeden z najtańszych sposobów uratowania życia –  1 gram leku kosztuje około 3 funtów brytyjskich. Podawanie jest łatwe, a do przechowywania nie potrzeba lodówki.

Według danych WHO co roku około sześciu milionów ludzi umiera na całym świecie około z powodu odniesionych obrażeń, co stanowi około 10 procent wszystkich zgonów. Wskutek wykrwawienia ginie ok. 600 tys. osób.

Coraz więcej urazów zdarza się w krajach rozwijających się –  wzrasta tam liczba śmiertelnych wypadków drogowych oraz zabójstw – około 50 proc. ofiar wykrwawia się na śmierć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum