Środa Wielkopolska: przeszczepili florę bakteryjną - tak też można leczyć

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2017 17:53

W Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej przeprowadzono zabieg przeszczepu flory bakteryjnej u pacjentki cierpiącej na uporczywe dolegliwości jelitowe. Tę metodę leczenia stosuje 21 szpitali w kraju.

Zabieg został przeprowadzony przy użyciu technik endoskopowych pod kierownictwem gastroenterologa Aleksandra Maleszki. W ten sposób średzki szpital stał się 21 w Polsce i drugim w Wielkopolsce ośrodkiem, które dokonują podobnych zabiegów.

Transfer (przeszczep) flory bakteryjnej, jest stosowany już od 60 lat i jest uznawany za zabieg skuteczny i bezpieczny. Najczęściej stosuje się go w przypadku nawracających lub opornych na klasyczne leczenie antybiotykami dolegliwości.

W Środzie Wielkopolskiej zabiegowi została poddana pacjentka, która wskutek długiego leczenia antybiotykami cierpiała na uporczywe dolegliwości jelitowe związane z zakażeniem bakteriami Clostridium difficile podał szpital w informacji dla prasy

Zabieg był możliwy dzięki wsparciu Instytutu Profilaktyki Zakażeń, który m.in. dostarczył materiał biologiczny do przeszczepu. Na mocy umowy między średzkim szpitalem a Instytutem, szef Instytutu dr Paweł Grzesiowski koordynował szczegóły techniczne zabiegu i kwalifikował pacjentkę.

Choć pierwsze, podobne, zabiegi w medycynie chińskiej datuje się na IV wiek naszej ery, pierwszy nowoczesny zabieg dokonano w 1958 roku. Pomimo udowodnionej, ponad 90 procentowej skuteczności podobnych zabiegów, w Polsce dokonuje ich jedynie około 20 ośrodków.

Od wczoraj do ośrodków przeszczepiających jelitową florę bakteryjną dołączył szpital średzki. Prezes zarządu szpitala, Filip Waligóra podkreśla, że fakt iż szpital znalazł się na liście ośrodków stosujących podobną metodę może oznaczać również, że właśnie do Środy będą kierowani pacjenci, u których stwierdzono wskazania do realizacji podobnego zabiegu.

Liczbę pacjentów kwalifikujących się do zabiegu szacuje się w całej Wielkopolsce nawet na kilkadziesiąt osób rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum