Średnia wieku chirurgów to 60 lat. "Polska chirurgia powoli umiera"

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP03 września 2021 12:50

Średnia wieku chirurgów wynosi 60 lat, 25 proc. z nich przekroczyło wiek emerytalny, pracują w poradniach, na oddziałach, ale to wiek emerytalny, dziś są, jutro może ich nie być - alarmuje prof. Dawid Murawa.

Średnia wieku chirurgów to 60 lat. "Polska chirurgia powoli umiera"
Przy zmniejszającej się liczbie chirurgów w Polsce ze średnią wieku lat 60 - musimy pilnie reagować - powiedział prof. Dawid Murawa. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Eksperci wskazują, że w polskiej chirurgii jest ogromna dziura pokoleniowa
  • Prof. Dawid Murawa podaje, że 25 proc. chirurgów w Polsce przekroczyło wiek emerytalny, ale wciąż są aktywni zawodowo
  • Jednak - jak podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej - ''dzisiaj są, jutro może ich nie być''
  • Szef PTCO podkreśla, że chirurgia to trudna specjalizacja, ale i proces dydaktyczny jest bardzo długi - młodzi ludzie nie garną się do niej
  • Prof. Marek Jackowski z Towarzystwa Chirurgów Polskich uważa, że "pandemia zdemolowała chirurgię w różnych aspektach"

- Pandemia pandemią, natomiast pewne realne problemy są cały czas niestety z nami. Dotyczy to przede wszystkim jednej podstawowej rzeczy - to jest kwestia wyceny szeroko rozumianych procedur chirurgicznych w Polsce, ale także braki kadrowe - podkreślał prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej prof. Dawid Murawa.

Średnia wieku chirurgów w Polsce to 60 lat

Profesor wskazywał, że obecnie średnia wieku chirurgów w Polsce wynosi 60 lat.

Jak zwraca uwagę, że "25 proc. chirurgów w Polsce przekroczyło wiek emerytalny; pracują w poradniach, na oddziałach - ale to jest wiek emerytalny, dzisiaj są, jutro może ich nie być".

Profesor pytany, co wpływa na to, że młodzi lekarze nie decydują się na specjalizację z chirurgii odpowiedział, że jedną z przyczyn jest fakt, że to jest nie tylko bardzo trudna specjalizacja, ale i proces dydaktyczny jest bardzo długi.

- To są studia, to jest długa specjalizacja i nie do końca pełna samodzielność po samej specjalizacji - bo proces edukacyjny to nie tylko specjalizacja, to jest wiele lat też kształcenia w zakresie umiejętności manualnych, pewnego pomysłu na operację. I dlatego, jeśli to jest kilkanaście lat w sumie, minimum 12, to w tym momencie macie państwo odpowiedź -  tłumaczył szef PTCO. 

I dodał: - A niestety zarobki, finanse też temu nie sprzyjają. W dzisiejszych czasach jest to sprawa zero-jedynkowa, młodzi ludzie po prostu nie będą sobie wyrywać rękawów w sytuacji, kiedy wiedzą, że jest i trudno, i jeszcze do tego nie najlepiej finansowo. 

Pieniądze to nie wszystko, ale bez pieniędzy...

Prof. Murawa podczas odbywającego się w Poznaniu XXVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej podkreślał również, że "oczywiście pieniądze to nie wszystko, ale bez pieniędzy niektórych rzeczy się nie da zrobić".

- My po pandemii widzimy, jakie jest spustoszenie w leczeniu chorych nowotworowych i to nie chodzi o to, żeby narzekać tutaj na kwestie władzy, polityki - bo to nie jest nasza sprawa - naszą sprawą jest to, by dobrze leczyć pacjentów. Pacjent jest leczony dobrze, kiedy ma możliwość realizacji nowoczesnych procedur, a do nowoczesnych procedur potrzebujemy niestety finansów, tego brakuje i o to apelujemy, bo przy pogarszającej się liczbie kadr w zakresie chirurgii, zmniejszającej się liczbie chirurgów w Polsce ze średnią wieku lat 60 - musimy pilnie reagować w tych tematach - zaznaczył.

Podobnego zdania jest również prof. Marek Jackowski z Towarzystwa Chirurgów Polskich, który podczas zjazdu wskazywał, że "pandemia zdemolowała chirurgię w różnych aspektach".

Jak tłumaczył, "po pierwsze dlatego, że część chirurgów została oddelegowana do pracy z pandemią. Po drugie dlatego, że część oddziałów chirurgicznych zamieniono w oddziału covidowe. I po trzecie dlatego, że nie pozwolono nam często podejść do stołu - z powodu właśnie Covid-19".

Ekspert: chirurgia niestety powoli umiera

Profesor zaznaczył, że obecnie w polskiej chirurgii jest ogromna dziura pokoleniowa.

- Młodzi ludzie nie chcą przychodzić do tak ciężkiego zawodu, jakim jest chirurgia. W związku z tym mamy ogromne braki jeśli chodzi o rezydentów i tutaj apel do młodych ludzi: to jest jeden z najpiękniejszych zawodów na świecie. Ponieważ jeżeli uda nam się operacja, to pacjent jest szczęśliwy - ale jeszcze bardziej szczęśliwy jest chirurg - zapewnił prof. Jackowski.

Zdaniem eksperta "chirurgia niestety powoli umiera".

- Proszę sobie wyobrazić, że jako konsultant wojewódzki jeżdżąc po województwie kujawsko-pomorskim widziałem ordynatorów oddziałów, którzy mieli 72 lata, a jego zastępca 68 - jaka to jest perspektywa w następnych latach? - pytał.

XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej trwa w Poznaniu od czwartku. W trakcie wydarzenia specjaliści poruszają m.in. tematy wpływu pandemii COVID-19 na sytuację pacjentów onkologicznych, chirurgicznych, a także nowych standardów leczenia, czy kwestii wczesnego wykrywania nowotworów.

XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej potrwa w Poznaniu do 4 września. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum